ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky a čo sa s tým dá robiť? Príčinou popraskanej kože na prstoch ruky je narušená kožná bariéra, a to buď vrodenou (atopický alebo alergický ekzém) alebo získanou senzitivitou pokožky (iritačný ekzém). Môže sa tiež jednať o iný typ dermatitídy, napr. o chladovú reakciu či plesňovú infekciu.

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky 2

U alergikov a atopikov popraskaná koža na prstoch rúk býva príznakom dyshidrotického ekzému. Prejavuje sa podkožnými pľuzgiermi, ktoré vychádzajú na povrch a praskajú. Koža je začervenaná, svrbí a lúpe sa. Najčastejšie sa objavuje na vnútorných a vonkajších hranách prstov. AKO liečiť dyshidrotický ekzém sa dozviete TU.
Získaný iritačný (dráždivý) ekzém vyvoláva opakovaný styk s látkami, ktoré pri občasnom styku pokožke nevadí, ale pri častom kontaktu ju dráždiť začnú. Tento typ ekzému je viac menej pracovný. Kaderníčky začne dráždiť vlasová kozmetika, zdravotníkov dezinfekcia, mechanikov oleje a ropné produkty, upratovačky čistiace prostriedky atď. Tento typ ekzému sa prejavuje veľmi suchou kožou na rukách. Na niektorých miestach, najmä na dlaniach, bruškách a kĺboch prstov koža rohovatie, vytvára chrastu, ktorá praskne až do krvi.
Chronický ekzém je tiež získanou formou ekzému. Jedná sa o získanú precitlivenosť pokožky v dôsledku denného používania látok, ktoré pokožke neprajú. Znižujú jej prirodzenú kyslosť a odmasťujú ju. Jedná sa najmä o príliš časté umývanie rúk nevhodnými mydlami, gélmi a pastami a následnou nedostatočnou starostlivosťou o pokožku rúk. Takéto ruky sú veľmi suché, tvoria sa šupinky, pocitovo je koža napätá, býva ľahko začervenaná, niekedy svrbí. Viac o liečbe chronického ekzému sa dočítate TU.
Chladová reakcia sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období, v mrazoch. Chlad a suchý zimný vzduch veľmi vysušujú kožu, a ta sa stáva náchylnou k poškodeniu. Na nechránených rukách dochádza k mikro prasklinkám, predovšetkým na špičkách prstov a hánkach rúk. Lieči sa podobne ako chronický ekzém.
Plesňové ochorenie sa na prstoch objavuje predovšetkým v ohyboch brušiek alebo pod nechtami. Kože je začervenaná, páli a praská. Pri liečbe sa používajú voľne dostupné protiplesňové lieky. Dôležitá je aspoň 14denná kúra. Infekcie sú veľmi vytrvalé a nedokonalé doliečenie spôsobuje nové vzplanutie choroby.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…