ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky a čo sa s tým dá robiť? Príčinou popraskanej kože na prstoch ruky je narušená kožná bariéra, a to buď vrodenou (atopický alebo alergický ekzém) alebo získanou senzitivitou pokožky (iritačný ekzém). Môže sa tiež jednať o iný typ dermatitídy, napr. o chladovú reakciu či plesňovú infekciu.

U alergikov a atopikov popraskaná koža na prstoch rúk býva príznakom dyshidrotického ekzému. Prejavuje sa podkožnými pľuzgiermi, ktoré vychádzajú na povrch a praskajú. Koža je začervenaná, svrbí a lúpe sa. Najčastejšie sa objavuje na vnútorných a vonkajších hranách prstov. AKO liečiť dyshidrotický ekzém sa dozviete TU.
Získaný iritačný (dráždivý) ekzém vyvoláva opakovaný styk s látkami, ktoré pri občasnom styku pokožke nevadí, ale pri častom kontaktu ju dráždiť začnú. Tento typ ekzému je viac menej pracovný. Kaderníčky začne dráždiť vlasová kozmetika, zdravotníkov dezinfekcia, mechanikov oleje a ropné produkty, upratovačky čistiace prostriedky atď. Tento typ ekzému sa prejavuje veľmi suchou kožou na rukách. Na niektorých miestach, najmä na dlaniach, bruškách a kĺboch prstov koža rohovatie, vytvára chrastu, ktorá praskne až do krvi.
Chronický ekzém je tiež získanou formou ekzému. Jedná sa o získanú precitlivenosť pokožky v dôsledku denného používania látok, ktoré pokožke neprajú. Znižujú jej prirodzenú kyslosť a odmasťujú ju. Jedná sa najmä o príliš časté umývanie rúk nevhodnými mydlami, gélmi a pastami a následnou nedostatočnou starostlivosťou o pokožku rúk. Takéto ruky sú veľmi suché, tvoria sa šupinky, pocitovo je koža napätá, býva ľahko začervenaná, niekedy svrbí. Viac o liečbe chronického ekzému sa dočítate TU.
Chladová reakcia sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období, v mrazoch. Chlad a suchý zimný vzduch veľmi vysušujú kožu, a ta sa stáva náchylnou k poškodeniu. Na nechránených rukách dochádza k mikro prasklinkám, predovšetkým na špičkách prstov a hánkach rúk. Lieči sa podobne ako chronický ekzém.
Plesňové ochorenie sa na prstoch objavuje predovšetkým v ohyboch brušiek alebo pod nechtami. Kože je začervenaná, páli a praská. Pri liečbe sa používajú voľne dostupné protiplesňové lieky. Dôležitá je aspoň 14denná kúra. Infekcie sú veľmi vytrvalé a nedokonalé doliečenie spôsobuje nové vzplanutie choroby.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…