ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Chronický kontaktný ekzém

Chronický kontaktný ekzém

Chronický kontaktný ekzém trápi mnoho ľudí. Mnoho z nich ani netuší, že za ich problémami s kožou je ekzém. Domnievajú sa, že za suché a začervenané ruky môže len nedostatočná hydratácia.

Pritom sa jedná o prejav poškodenej a oslabenej pokožky. Tento typ ekzému nie je vrodeným ochorením. Je výsledkom častého a opakovaného narušovania pokožky. Paradoxne napríklad časté umývanie kože nehydratuje, ale vysušuje.

Chronický kontaktný ekzém 2

Používaním horúcej chlórovanej vody a zásaditých mydiel zmývame prirodzený mastný ochranný mikrofilm. Drhnutím kefkami  alebo používaním solvín narušujeme štruktúru kože. Trenie pokožky ručníkom prispieva k vzniku mikro trhliniek v koži. To všetko vedie k tomu, že obranné mechanizmy pokožky sa strácajú. Pri práci je potom pokožka vystavovaná ďalšej záťaži v podobe rôznych chemikálií, prachu a nečistôt, prípadne je namáhaná mechanickým opakovaním nejakého úkonu. Vo výsledku je kože suchá, napnutá, červená, šupinkovatie a môže svrbieť. Chronický kontaktný ekzém sa najčastejšie objavuje na hánkach, dlaniach, na prstoch rúk. Ale môže sa objaviť i v obličaji. Väčšinou ide o dôsledok denného používania make-upu a kozmetiky.

Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém.

Liečba chronického kontaktného ekzému trvá zhruba mesiac. Tak dlho trvá, než sa obnoví pokožka a s ňou i jej ochranná bariéra. Avšak i po úspešnom zahojení zostává nutnosť sa o pokožku starať tak, aby nedochádzalo opakovane k jej narušovaniu. Ako na to?
Ruky musíme držať ako v bavlnke. Pri práci je potrebné používať ochranné rukavice. Ak musíme používať latexové, je dobré pod ne vziať i bavlnené, aby nedochádzalo k macerácii kože. Alternatívou sú bariérové krémy, napr. Dermaguard.
K umývaniu sa snažíme pristupovať rozumne a ruky neumývať  každú polhodinu. Pokiaľ je možné k mytiu používať nechlórovanú vodu, napr. dojčeneckú   alebo minerálnu, tým lepšie. Vodu používame vlažnú, nie horúcu. Používame mydlá a gély bez vôní a farbív, s PH 5,5, čo je prirodzený stupeň kyslosti pokožky. Mali by tiež obsahovať hydratačné zložky, napr. oleje alebo ureu. Kožu osušíme ofukom alebo jemným poklepom. Do osušených rúk vtrieme neparfumovaný hydratačný krém, napr. s parafínom, glycerolem alebo lanolínom. Výberu krému venujeme pozornosť, niekomu nemusia niektoré zložky vyhovovať. Hydratáciu opakujeme vždy, keď máme pocit suchej kože a vždy po umytí.
Môžeme použiť tiež Dermaguard, bariérový krém 2 v 1. Krém plní dve funkcie. 4-6 hodín ochraňuje pokožku pred pôsobením agresívnych a alergizujícich látok a po rovnakú dobu tiež účinne hydratuje. Po umytí nie je nutná ďalšia aplikácia.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…