ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém sa typicky vyskytuje na dlaniach, medzi prstami a vonkajších hranách prstov a niekedy i na chodidlách. Vyskytuje sa spolu s atopickou alebo kontaktnou dermatitídou.

Príznaky dyshirotického ekzému sú malé podkožné pupienky a pľuzgieriky. Koža môže a nemusí svrbieť. Pupienky sú hmatateľné, i keď často nie sú viditeľné.
Liečba dyshidrotického ekzému
Pupienky vznikajú , že pokožka reaguje na nejaký alergén, s ktorým sa stretla v posledných 2- 72 hodinách. Preto je potrebné popremýšľať čo mohlo pokožku podráždiť a tej činnosti sa vyhýbať. Je treba začať používať ochranné rukavice, alebo pokiaľ je dyshidrotický ekzém v suchej, a ešte v nerozpraskanej fáze, modernejšie bariérové krémy, napr. v lekárni zakúpený Dermaguard.
V počiatočnej fáze dyshidrotického ekzému je pokožka len podráždená a pod kožou sú hrbolčeky sotva nahmatateľné. V tejto fáze dyshidrotického ekzému nepoužívame mastné krémy, ale riešime primeranú hydratáciu pokožky zvlhčujúcimi krémami bez parfumácie, ideálne s dlhšou dobou pôsobenia. Napr. bariérový krém Dermaguard dokáže okrem ochrany pokožky tiež hydratovať a to 4-6 hodín, bez toho aby sa z pokožky zmyl. Pozor na časté mytie rúk – to pokožke neprospieva. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia jej prirodzené pH. Drhnutie ručníkom spôsobuje v oslabenej pokožke mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému sa môže pridať infekcia.
Ak sa dyshidrotický ekzém prejavuje suchými a popraskanými miestami, prípadne svrbí, môžeme vyskúšať mazať masťou s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká.
Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgieriky naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Dlane môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka naň môže reagovať.
Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku ukľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis. Kortikoidov sa netreba obávať.
Prevencia je nevyhnutnou súčasťou života s precitlivenou pokožkou. Používaním bariérového krému môžete docieliť výrazného zlepšenia stavu kože a obmedziť opakovanie problémov s kožou.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi, popraskaná koža na prstoch a popraskané dlane trápia mnoho ľudí. Toto sú najčastejšie príčiny popraskanej kože na rukách:

Čo na popraskané ruky do krvi

Prečo sa stáva, že nám niekedy popraskajú ruky do krvi? Ako popraskané ruky do krvi liečiť? A dá sa popraskaniu rúk predchádzať?

Druhy ekzémov, diagnóza, liečba

O ekzémoch existujú tisíce strán odborných textov, ktoré pacientom s "nejakým ekzémom" môžu zamotať hlavu. Tu sa pokúsime zhrnúť základnú problematiku kožných ochorení, ktoré laicky nazývame ekzémy. 

Ako sa zbaviť ekzému na tvári

Ekzém na tvári môže mať celý rad príčin od prejavu atopie, cez kontaktné podráždenie až po bakteriálny zápal kože. Pre liečbu je kľúčové poznať, aký druh ekzému na tvári máme.Atopický ekzém v tvári…