ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém na rukách liečba

Dyshidrotický ekzém sa typicky vyskytuje na dlaniach, medzi prstami a vonkajších hranách prstov a niekedy i na chodidlách. Vyskytuje sa spolu s atopickou alebo kontaktnou dermatitídou.

Príznaky dyshirotického ekzému sú malé podkožné pupienky a pľuzgieriky. Koža môže a nemusí svrbieť. Pupienky sú hmatateľné, i keď často nie sú viditeľné.
Liečba dyshidrotického ekzému
Pupienky vznikajú , že pokožka reaguje na nejaký alergén, s ktorým sa stretla v posledných 2- 72 hodinách. Preto je potrebné popremýšľať čo mohlo pokožku podráždiť a tej činnosti sa vyhýbať. Je treba začať používať ochranné rukavice, alebo pokiaľ je dyshidrotický ekzém v suchej, a ešte v nerozpraskanej fáze, modernejšie bariérové krémy, napr. v lekárni zakúpený Dermaguard.
V počiatočnej fáze dyshidrotického ekzému je pokožka len podráždená a pod kožou sú hrbolčeky sotva nahmatateľné. V tejto fáze dyshidrotického ekzému nepoužívame mastné krémy, ale riešime primeranú hydratáciu pokožky zvlhčujúcimi krémami bez parfumácie, ideálne s dlhšou dobou pôsobenia. Napr. bariérový krém Dermaguard dokáže okrem ochrany pokožky tiež hydratovať a to 4-6 hodín, bez toho aby sa z pokožky zmyl. Pozor na časté mytie rúk – to pokožke neprospieva. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia jej prirodzené pH. Drhnutie ručníkom spôsobuje v oslabenej pokožke mikrotrhlinky a k dyshidrotickému ekzému sa môže pridať infekcia.
Ak sa dyshidrotický ekzém prejavuje suchými a popraskanými miestami, prípadne svrbí, môžeme vyskúšať mazať masťou s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká.
Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgieriky naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Dlane môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka naň môže reagovať.
Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku ukľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis. Kortikoidov sa netreba obávať.
Prevencia je nevyhnutnou súčasťou života s precitlivenou pokožkou. Používaním bariérového krému môžete docieliť výrazného zlepšenia stavu kože a obmedziť opakovanie problémov s kožou.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…