ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať, že existuje svrbenie s viditeľnou príčinou a bez viditeľnej príčiny.

Viditeľné príčiny svrbenia kože na rukách alebo nohách
Svrbivé vpichy, opuchy, štípance, drobné červené bodky a fliačky má na svedomí najčastejšie komár, ploštica, roztoče alebo popŕhlenie pŕhľavou.
Svrbivé pľuzgiere naplnené tekutinou sa objavia po kontakte s niektorými druhmi rastlín a zeleniny, pri ktorých je prítomný slnečný svit, tzv. foto dermatitída (boľševník, paštrnák, citrusy, figy)
Svrbivé malé pupienky a pľuzgieriky pod kožou sa objavujú pri kontaktnej dermatitíde, ako reakcia na srsť, zeminu, prach, kovy, domácu chémiu atď.
Svrbivé drobné pupienky ktoré tzv.kvitnú na povrchu kože a zlievajú sa do ložísk červenej a zapálenej kože, sú príznakmi atopického alebo kontaktného alergického  ekzému.
Veľmi svrbiace pupienky a drobné ranky  medzi prstami spôsobuje parazit zákožka svrabová. Svrbí najmä  v noci. Veľmi nákazlivé.
Svrbiacu, začervenanú a suchú olupujúcu sa kožu na nohách spôsobuje plesňové ochorenie, ktoré sa môže preniesť  i na dlane.
Svrbenie kože na rukách alebo nohách bez viditeľnej príčiny
Pocit svrbenia môže spôsobovať hormonálna nerovnováha (klimaktérium, ochorenie štítnej žľazy, antikoncepcia). Ďalej, pokiaľ sa v pokožke hromadia toxíny pri poruche ľadvín či pečene. Niekedy je pocit svrbenia zapríčinený psychickým stavom napr. silným stresom.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…