ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi, popraskaná koža na prstoch a popraskané dlane trápia mnoho ľudí. Toto sú najčastejšie príčiny popraskanej kože na rukách:

Popraskané ruky do krvi 2

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém sa obmedzuje na prsty a dlane. Prejavuje sa červenými škvrnami s pľuzgiermi naplnenými čírou tekutinou, ktoré praskajú, a koža sa olupuje. Toto ochorenie je považované za druh topického ekzému, ale môže byť prejavom kontaktného alergického ekzému.

Atopický ekzém

Atopický ekzém – ochorenie vzniká už v detstve. Najčastejšou príčinou je genetika, kedy sa u príbuzných tiež vyskytovali alergie alebo astma. Atopický ekzém môže u detí zmiznúť, objaví sa ale nečekane v období dospelosti ako dôsledok stresu, zlého životného prostredia alebo hormonálnych zmien. Objavujú sa na rôznych miestach tela, najčastejšie na krku a obličaji, v jamkách lakťov a kolien a na rukách..

Kontaktný alergický ekzém

Kontaktný alergický ekzém je vyvolaný precitlivenosťou (vrodenou alebo získanou) na určité látky. Objavuje sa najčastejšie na dlaniach a medzi prstami a prejavuje sa urputným svrbením, ktoré postihnutý väčšinou rozoderie do krvi. Vrodená precitlivenosť sa objavuje od detského veku v dobe prvých kontaktov so zeminou, pieskom, prachom, srsťou zvierat. Získaná precitlivenosť sa rozvíja postupne. Koža býva v prvých fázach skôr len suchá, niekedy ľahko červená, občas svrbivá. Postupne príznaky naberajú na obrátkach.

Iritačný ekzém

Iritačný ekzém je následkom priameho poškodenia kože chemickými škodlivinami. Môže vzniknúť po dlhodobom styku s vodou, mydlom, čistiacimi a pracími prostriedkami. Koža vysychá, je zhrubnutá, svrbí, olupuje sa a praská.

Akutna toxická dermatitída

Akutna toxická dermatitída sa objavuje po kontakte so žieravinou (SAVO, lúh, bazénová chémia atď.), kyselinou, s niektorou rastlinnou šťavou (bolševník, pastrnák atď.) Postihuje každého, kto s látkou prišiel do styku. Začervenanie striedajú pľuzgiere, občas hlboké erózie i nekrózy. Hojenie prebieha tvorbou chrást a lúpaním kúskov kože. Pacienta prejavy pália a bolia, svrbenie prichádza v štádiu hojenia. Liečba sa robí konzervatívne – len sterilným krytím a preväzmi.

Uvedené dermatitídy majú spoločného menovateľa a tým zvýšená vnímavosť pokožky k alergizujúcím látkam. Takú pokožku je treba chrániť a zamedziť jej dráždeniu. Dermatológovia odporúčajú používať bariérové krémy typu Dermaguard. Dokážu pokožku chrániť mnoho hodín a zároveň jej poskytujú potrebnú hydratáciu.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…