ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi, popraskaná koža na prstoch a popraskané dlane trápia mnoho ľudí. Toto sú najčastejšie príčiny popraskanej kože na rukách:

Dyshidrotický ekzém sa obmedzuje na prsty a dlane. Prejavuje sa červenými škvrnami s pľuzgiermi naplnenými čírou tekutinou, ktoré praskajú, a koža sa olupuje. Toto ochorenie je považované za druh topického ekzému, ale môže byť prejavom kontaktného alergického ekzému.

Atopický ekzém – ochorenie vzniká už v detstve. Najčastejšou príčinou je genetika, kedy sa u príbuzných tiež vyskytovali alergie alebo astma. Atopický ekzém môže u detí zmiznúť, objaví sa ale nečekane v období dospelosti ako dôsledok stresu, zlého životného prostredia alebo hormonálnych zmien. Objavujú sa na rôznych miestach tela, najčastejšie na krku a obličaji, v jamkách lakťov a kolien a na rukách..

Kontaktní alergický ekzém je vyvolaný precitlivenosťou (vrodenou alebo získanou) na určité látky. Objavuje sa najčastejšie na dlaniach a medzi prstami a prejavuje sa urputným svrbením, ktoré postihnutý väčšinou rozoderie do krvi. Vrodená precitlivenosť sa objavuje od detského veku v dobe prvých kontaktov so zeminou, pieskom, prachom, srsťou zvierat. Získaná precitlivenosť sa rozvíja postupne. Koža býva v prvých fázach skôr len suchá, niekedy ľahko červená, občas svrbivá. Postupne príznaky naberajú na obrátkach.

Iritačný ekzém je následkom priameho poškodenia kože chemickými škodlivinami. Môže vzniknúť po dlhodobom styku s vodou, mydlom, čistiacimi a pracími prostriedkami. Koža vysychá, je zhrubnutá, svrbí, olupuje sa a praská.

Akutna toxická dermatitída sa objavuje po kontakte so žieravinou (SAVO, lúh, bazénová chémia atď.), kyselinou, s niektorou rastlinnou šťavou (bolševník, pastrnák atď.) Postihuje každého, kto s látkou prišiel do styku. Začervenanie striedajú pľuzgiere, občas hlboké erózie i nekrózy. Hojenie prebieha tvorbou chrást a lúpaním kúskov kože. Pacienta prejavy pália a bolia, svrbenie prichádza v štádiu hojenia. Liečba sa robí konzervatívne – len sterilným krytím a preväzmi.

Uvedené dermatitídy majú spoločného menovateľa a tým zvýšená vnímavosť pokožky k alergizujúcím látkam. Takú pokožku je treba chrániť a zamedziť jej dráždeniu. Dermatológovia odporúčajú používať bariérové krémy typu Dermaguard. Dokážu pokožku chrániť mnoho hodín a zároveň jej poskytujú potrebnú hydratáciu.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Atopický ekzém

Mnoho detí sa rodí so sklonmi k alergii po svojich rodičoch. Môže sa prejaviť napríklad astmou, potravinovou, peľovou alebo kontaktnou alergiou. U niekoho sa prejaví hneď po narodení, u niekoho  až v…

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky a čo sa s tým dá robiť? Príčinou popraskanej kože na prstoch ruky je narušená kožná bariéra, a to buď vrodenou (atopický alebo alergický ekzém) alebo získanou…

Popraskaná koža na prstoch

 Popraskaná koža na prstoch ruky alebo nohy je častým trápením. Príčinou je narušená a tým oslabená kožná bariéra. Čo s tým?Najprv si zodpovieme otázku, čo môže narušiť kožnú bariéru. Prekvapivo to…

Ekzém medzi prstami na rukách

Ekzém medzi prstami na rukách spôsobuje oslabená kožná bariéra. V niektorých prípadoch sa jedná o vrodené ochorenie, pri ktorom pokožka prehnane reaguje na určité podnety z vonkajšieho prostredia a…