ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Popraskaná koža na prstoch

Popraskaná koža na prstoch

 Popraskaná koža na prstoch ruky alebo nohy je častým trápením. Príčinou je narušená a tým oslabená kožná bariéra. Čo s tým?
Najprv si zodpovieme otázku, čo môže narušiť kožnú bariéru. Prekvapivo to na prvom mieste býva príliš časté a nesprávne umývanie. Mnoho ľudí sa domnieva, že časté umývanie hydratuje.

Popraskaná koža na prstoch 2

Opak je pravdou.

Príliš teplá voda pokožku vysušuje. Bežné mydlá majú lúhový základ, ktorý z pokožky zmýva ich prirodzený film. Pohromou pre ruky je používanie solvín a podobných "brusných" pást. Tiež drhnutie  uterákom pôsobí v narušenej pokožke mikrotrhlinky. Porušená koža je potom  precitlivená a ľahko sa podráždi.

Druhou príčinou narušenia kožnej bariéry je práca, pri ktorej dochádza k mechanickému poškodzovaniu. Nemusí sa jednať zďaleka o prácu manuálnu a fyzicky namáhavú. K tomu, aby sa odrel ochranný film pokožky a ta sa vysušila stačí napr. dlhodobé a opakované listovanie papierov. U žien pokožku často poškodzujú domáce chemikálie používané pri upratovaní či nevhodná kozmetika.

Tretím častým faktorom kože býva vrodená porucha tvorby lipidov v pokožke, ktorá sa manifestuje ako atopický alebo alergický ekzém. Popraskaná koža na prstoch môže byť i jednorazovým prejavom v prípade kontaktu so silnou zásadou (napr. bazénová chémia), kyselinou, rastlinnou leptajúcou silicou (napr. bolševník, paštrnák). Môže sa jednať i o bakteriálne ochorenie, najčastejšie o nejaký druh plesne. Relativne často sa jedná o prejav zaparenia, napr. v gumových rukaviciach. Čo robiť s lúpajúcou sa kožou na prstoch?
Najprv je dôležité zistiť o aké ochorenie sa jedná. Zhoršuje sa po práci? Vzniklo skôr postupne? Opakuje sa? Potom sa bude skôr jednať o niektorú formu iritačného ekzému alebo o dyshidrotický ekzém. Liečba je u ekzémov rovnaká a je závislá od toho, ako ložiská vypadajú.

Len  suchú a ľahko začervenenú kožu bez viditeľných prasklín je možné ukľudniť bariérovým krémom Dermaguard z lekárne. Ten dlouhodobo hydratuje, a hlavne pokožku dlhodobo chráni pred ďalším dráždením, ktoré by sa rozvinulo do bolestivých, suchých a praskajúcich chrást alebo do mokvavých a svrbiacich pľuzgierov.

Pokiaľ už sa na prstoch objavuje tvrdá zrohovatená koža, ktorá praská do krvi, môžeme vyskúšať domácu liečbu za pomoci kúpeľov v silne nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, Jarischovom roztoku alebo v odvare z rebríčka. Po niekoľkominútovej kúpeli ruky osušíme poklepom a môžeme namazať zinkovou masťou z lekárne. Do doby zahojenia hlbokých prasklín musíme používať bavlnené rukavice. Pokiaľ potrebujete ale ruky zahojiť čo najskôr, je istejšie navštíviť dermatológa a nechať si predpísať ľahšiu kortikoidovú masť. Aby sa problém neopakoval, je dôležité začať používať bariérové krémy typu Dermaguard. Podkožné pľuzgieriky, ktoré nepraskajú je možné opäť vyhojiť zinkovou masťou, vyššie uvedenými kúpeľmi a aplikáciou bariérového krému. Mokvavé ložiská sa môžeme pokúsiť skľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis.
Jednorazové poleptanie opäť riešime podľa vzhľadu pokožky. Dôležitá je dezinfekcia a sterilné krytie po dobu liečby, aby nedošlo k druhotnej infekcii. Pri hlbokom poleptaní vyhľadáme praktického lekára.
Ak máme podozrenie na pleseň, zakúpime v lekárni po konzultácii s lekárnikom vhodný krém. Je potrebné liečiť aspoň 14 dní, inak sa pleseň objaví znovu.
Zapareniny na rukách liečime dobrým vetraním a zásypmi a krémami na vyrážky..

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…