ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Popraskaná koža na prstoch

Popraskaná koža na prstoch

 Popraskaná koža na prstoch ruky alebo nohy je častým trápením. Príčinou je narušená a tým oslabená kožná bariéra. Čo s tým?
Najprv si zodpovieme otázku, čo môže narušiť kožnú bariéru. Prekvapivo to na prvom mieste býva príliš časté a nesprávne umývanie. Mnoho ľudí sa domnieva, že časté umývanie hydratuje.

Opak je pravdou. Príliš teplá voda pokožku vysušuje. Bežné mydlá majú lúhový základ, ktorý z pokožky zmýva ich prirodzený film. Pohromou pre ruky je používanie solvín a podobných "brusných" pást. Tiež drhnutie  uterákom pôsobí v narušenej pokožke mikrotrhlinky. Porušená koža je potom  precitlivená a ľahko sa podráždi. Druhou príčinou narušenia kožnej bariéry je práca, pri ktorej dochádza k mechanickému poškodzovaniu. Nemusí sa jednať zďaleka o prácu manuálnu a fyzicky namáhavú. K tomu, aby sa odrel ochranný film pokožky a ta sa vysušila stačí napr. dlhodobé a opakované listovanie papierov. U žien pokožku často poškodzujú domáce chemikálie používané pri upratovaní či nevhodná kozmetika. Tretím častým faktorom kože býva vrodená porucha tvorby lipidov v pokožke, ktorá sa manifestuje ako atopický alebo alergický ekzém. Popraskaná koža na prstoch môže byť i jednorazovým prejavom v prípade kontaktu so silnou zásadou (napr. bazénová chémia), kyselinou, rastlinnou leptajúcou silicou (napr. bolševník, paštrnák). Môže sa jednať i o bakteriálne ochorenie, najčastejšie o nejaký druh plesne. Relativne často sa jedná o prejav zaparenia, napr. v gumových rukaviciach. Čo robiť s lúpajúcou sa kožou na prstoch?
Najprv je dôležité zistiť o aké ochorenie sa jedná. Zhoršuje sa po práci? Vzniklo skôr postupne? Opakuje sa? Potom sa bude skôr jednať o niektorú formu iritačného ekzému alebo o dyshidrotický ekzém. Liečba je u ekzémov rovnaká a je závislá od toho, ako ložiská vypadajú.
Len  suchú a ľahko začervenenú kožu bez viditeľných prasklín je možné ukľudniť bariérovým krémom Dermaguard z lekárne. Ten dlouhodobo hydratuje, a hlavne pokožku dlhodobo chráni pred ďalším dráždením, ktoré by sa rozvinulo do bolestivých, suchých a praskajúcich chrást alebo do mokvavých a svrbiacich pľuzgierov.
Pokiaľ už sa na prstoch objavuje tvrdá zrohovatená koža, ktorá praská do krvi, môžeme vyskúšať domácu liečbu za pomoci kúpeľov v silne nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, Jarischovom roztoku alebo v odvare z rebríčka. Po niekoľkominútovej kúpeli ruky osušíme poklepom a môžeme namazať zinkovou masťou z lekárne. Do doby zahojenia hlbokých prasklín musíme používať bavlnené rukavice. Pokiaľ potrebujete ale ruky zahojiť čo najskôr, je istejšie navštíviť dermatológa a nechať si predpísať ľahšiu kortikoidovú masť. Aby sa problém neopakoval, je dôležité začať používať bariérové krémy typu Dermaguard. Podkožné pľuzgieriky, ktoré nepraskajú je možné opäť vyhojiť zinkovou masťou, vyššie uvedenými kúpeľmi a aplikáciou bariérového krému. Mokvavé ložiská sa môžeme pokúsiť skľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa, aby nám predpísal kortikoidovú masť na predpis.
Jednorazové poleptanie opäť riešime podľa vzhľadu pokožky. Dôležitá je dezinfekcia a sterilné krytie po dobu liečby, aby nedošlo k druhotnej infekcii. Pri hlbokom poleptaní vyhľadáme praktického lekára.
Ak máme podozrenie na pleseň, zakúpime v lekárni po konzultácii s lekárnikom vhodný krém. Je potrebné liečiť aspoň 14 dní, inak sa pleseň objaví znovu.
Zapareniny na rukách liečime dobrým vetraním a zásypmi a krémami na vyrážky..

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…