ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Alergie na roztoče: Príznaky, prejavy a 11 tipov na úľavu

Alergie na roztoče: Príznaky, prejavy a 11 tipov na úľavu

Prebúdzate sa ráno s kýchaním, nádchou a slziacimi očami? Pokiaľ vás tieto problémy trápia dlhšie než týždeň, možno nejde len o bežné nachladnutie. Príčinou môže byť alergia na roztoče, s ktorou sa stretáva až 250 miliónov ľudí po celom svete. Poradíme vám, ako sa jej zbaviť.

Alergie na roztoče 2

Kto sú naši neviditeľní spolubývajúci? Zoznámte sa s roztočmi
Roztoče sú mikroskopickí príbuzní pavúkov a kliešťov – majú osem nôh, ale merať ich môžete len v mikrónoch. Žijú zhruba tri mesiace, samičky o niečo dlhšie.
Čo je na nich najzaujímavejšie? Živia sa odumretými kožnými bunkami, ktoré každý deň prirodzene strácame – my i naši maznáčikovia. Najlepšie im je v teplom a vlhkom prostredí – ideálne v matracoch, perinách, čalúnenom nábytku alebo kobercoch. Tam sa im žije doslova kráľovsky.
Alergiu však nespôsobujú samotné roztoče, ale ich výkaly a rozkladajúce sa telá, ktoré sa bežne usadzujú v domácom prachu. Preto sa alergia na roztoče často zamieňa – alebo rovno spojuje – s alergiou na prach. Prach môže dráždiť dýchacie cesty kohokoľvek, ale u citlivejších osôb často práve kontakt s roztočmi spustí typickú alergickú reakciu.

Najčastejšie príznaky alergie na roztoče
Alergia na roztoče môže zo začiatku vypadať ako bežné prechladnutie. Príznaky totiž vypadajú podobne. Ako teda poznať, že máte v posteli roztoče? Pokiaľ sa kýchanie, nádcha alebo svrbenie očí objavujú dlhšie než 10 dní, mohlo by sa jednať o reakciu na roztoče.
Typickými prejavmi alergie na roztoče u detí i dospelých sú:
    • opakované kýchanie,
    • upchatý nos alebo nádcha,
    • červené, slziace alebo svrbiace oči,
    • kašeľ, škrabanie v krku alebo svrbenie v ústach a nose,
    • tlak v obličaji, bolesť v čele alebo u koreňa nosu,
    • u detí časté trenie nosa smerom nahor,
    • vyrážka prejavujúca sa malými svrbiacimi pupienkami.
Pokiaľ naviac trpíte astmou, môžu sa pridať i závažnejšie príznaky:
    • sipot pri výdychu,
    • tiaž na hrudi,
    • dýchavičnosť a nočný kašeľ, ktorý vás budí zo spania,
    • záchvaty kašľa zhoršujúce sa pri nachladnutí.

Zatiaľ čo mierny priebeh môže pripomínať bežnú sezónnu alergiu, neliečená alergia na roztoče často prechádza do chronického stavu. Ten sa prejavuje nie len častým kýchaním, kašľom a tlakom v obličaji, ale i ekzémom, kedy je koža suchá, začervenaná a šupinatá, alebo ťažkým astmatickým záchvatom.

Príčiny alergie na roztoče: Prečo telo reaguje tak prehnane?
Alergia na roztoče vzniká vo chvíli, kedy imunitný systém prehnane reaguje na látky, ktoré by za normálnych okolností boli neškodné – v tomto prípade na proteíny vo výkaloch a telách roztočov. Naše telo ich začne vnímať ako hrozbu a spustí obrannú reakciu – nádchu, kýchanie, svrbenie alebo zápal v nose, očných a dýchacích cestách.

Kto je náchylnejší?
Na vzniku alergie na roztoče sa okrem prostredia podieľajú i genetické faktory. Vyššie riziko hrozí, pokiaľ
    • sa s alergénmi stretávate už v detstve,
    • máte v rodine výskyt alergií, astmy alebo ekzému,
    • trpíte sennou nádchou alebo atopickým ekzémom.

Najlepší liečba alergie na roztoče
Máte podozrenie na alergiu na roztoče? Prvým krokom je návšteva lekára. Ten vás môže poslať k alergológovi, ktorý vám položí rad otázok týkajúcich sa vášho životného štýlu, príznakov i rodinnej anamnézy. Potom nasleduje niektorý z bežných diagnostických postupov:
1. Kožný test
Alergológ na malej ploche pokožky – najčastejšie na predlaktí alebo na chrbte – aplikuje minimálne množstvo alergénu. Pokiaľ trpíte alergiou, do 15 minút sa objaví reakcia – pupienky podobné uštipnutiu alebo svrbenie.
2. Krvný test
Alternatívou je odber krvi, do ktorej sa pridajú alergény roztočov a meria sa hladina protilátok. Ich zvýšené množstvo ukazuje na alergiu.

Lieky na alergiu na roztoče: Tipy pre rýchlu úľavu
Liečba alergie na roztoče závisí na intenzite príznakov a často spočíva v kombinácii prípravkov prinášajúcich rýchlu úľavu a dlhodobej starostlivosti. Patria sem:
    • Perorálne antihistaminiká – zmierňujúce svrbenie, kýchanie a nádchu, účinkujú do 30 minút.
    • Nosné antihistaminiká – vo forme spreju.
    • Nosné kortikosteroidy – veľmi účinné, zvlášť pri sennej nádche.
    • Modifikátory leukotrienu – dlhodobejšie riešenie, efekt nastupuje za 4–6 týždňov.
    • Dekongestanty – rýchla úľava od upchatého nosu, ale nevhodné pro dlhodobé užívanie.
    • Injekcie na alergiu (imunoterapia) – postupné „učenie“ imunitného systému tolerovať roztoče. Výsledky sa dostavujú za 6 až 12 mesiacov, ale liečba by mala pre maximálny efekt trvať 3 až 5 rokov.
    • Sublingválna imunoterapia (kvapky pod jazyk) – alternatíva k injekciám. Denné dávky proteínov pomáhajú telu budovať toleranciu. Prvá úľava môže prísť po 6 mesiacoch.

Ako dlho trvá alergia na roztoče
Dobrou správou je, že príznaky alergie na roztoče väčšinou odznejú behom niekoľko hodín až dní, pokiaľ sa prestanete vystavovať alergénom. U silnejšej alergie ale môžu problémy pretrvávať dlhšie – najmä pokiaľ sa s roztočmi stále stretávate v domácom prostredí.

Prírodná liečba alergie na roztoče: Čo môžete skúsiť bez liekov
Nechce sa vám hneď siahnuť po kvapkách, sprejoch alebo tabletkách? Potom vás poteší, že existujú i prírodné spôsoby, ako zmierniť príznaky alergie na roztoče. Nie sú síce náhradou za odbornú liečbu, ale môžu ju doplniť a priniesť úľavu – a naviac sú šetrné k vášmu telu.
1. Výplach nosa slanou vodou
Ide o jednu z najjednoduchších a zároveň veľmi účinných metód, ako odplaviť alergény z nosnej sliznice. Môžete si kúpiť hotový roztok alebo si ho pripraviť doma.
Ako na to?
Zmiešajte:
    • 250 ml vychladenej prevarenej alebo destilovanej vody,
    • 1/4 čajovej lyžičky soli bez jódu (morská alebo kamenná),
    • Pridať môžete i trošku jedlej sódy, ktorá upokojí sliznicu.
Roztok nalejte do malej kanvičky na výplach nosa (predáva sa v lekárňach) alebo spreja a vyplachujte obe nosné dierky podľa návodu. Po každom použití zariadenie dôkladne opláchnite a nechajte voľne uschnúť.
2. Harmanček ako prírodný pomocník
Harmanček lekársky je známy svojimi protizápalovými a upokojujúcimi účinkami. Pomáha uvoľniť podráždené dýchacie cesty a zmierniť príznaky alergie, ako je kýchanie, svrbenie očí alebo nádcha. Vyskúšajte inhaláciu – výpary nie len prečistia nos, ale tiež príjemne upokoja nosnú sliznicu i podráždené oči.
3. Slnko a čerstvý vzduch ako spojenci
Roztoče neznášajú priame slnečné svetlo. Pokiaľ môžete, pravidelne vetrajte spálňu a bielizeň občas nechajte „vypiecť“ na slnku. I táto drobnosť pomôže znížiť počet alergénov v domácnosti.
4. Homeopatia: Úľava bez chémie
Homeopatické prípravky sú vhodné ako doplnková podpora pri zvládaní alergie na roztoče a niektorí ľudia ich volia pre ich šetrnosť a celostný prístup k organizmu. Napríklad prípravok Blatta orientalis 9–15 C je odporúčaný pri alergiách na roztoče a plesne, najmä pokiaľ sú prítomné dýchacie problémy s zhoršeným vykašliavaním.
Dávkovanie a výber konkrétneho prípravku by ste mali vždy konzultovať s homeopatom. ​

11 jednoduchých opatrení, ako sa zbaviť alergie na roztoče
Roztočom sa najviac darí tam, kde je teplo, vlhko, prach a textílie. Pokiaľ chcete roztoče odpudiť a znížiť riziko vzniku alergie či sa zbaviť ich prejavov, skúste naše tipy. Sú praktické, ľahko zvládnuteľné a mnohé z nich zvládnete ešte dnes.
    1. Znížte vlhkosť vzduchu
Pomôže klimatizácia alebo odvlhčovač – ideálna vlhkosť je medzi 30–50 %. Roztoče milujú vlhké prostredie, suchší vzduch im neprospieva.
    2. Používajte HEPA filtre
Či už vo vysávači alebo čističke vzduchu – filtre s vysokou účinností (HEPA) dokážu zachytiť i mikroskopické častice alergénov.
    3. Vysávajte pravidelne – a rozumne
Ideálne aspoň 2× týždenne, a pokiaľ je to možné s vysávačom s účinnou filtráciou. Roztoče sa ukrývajú hlboko v kobercoch i čalúnení, bežný vreckový vysávač často nestačí.
    4. Prach utierajte vlhkou handričkou
Vlhké utieranie pomáha prach skutočne odstrániť, a nie len rozptýliť po miestnosti.
    5. Záclony perte na vyššie teploty
Textílie sú rajom pre roztoče. Perte ich v horúcej vode aspoň raz za 2–3 týždne.
    6. Koberce a čalúnenie čistite parou
Para pomáha preniknúť hlbšie do vlákien a ničí alergény, ktoré bežný vysávač nestačí zachytiť.
    7. Vymeňte koberce za hladké podlahy
Drevo, vinyl alebo linoleum sa ľahšie udržujú a nepodporujú usadzovaniu prachu.
    8. Obmedzte neporiadok a lapače prachu
Čím menej dekorácií, vankúšikov, otvorených políc a „roztomilých zbytočností“, tým menej miest, kde sa prach (a roztoče) usadzujú.
    9. Perte plyšákov v horúcej vode
Plyšové hračky perte aspoň na 60 °C – len tak zničíte roztoče a odstránite alergény.
    10.  Používajte prachotesné povlaky
 Matrace, vankúše a periny vybavte povlaky so zipsom a hustou štruktúrou, ktoré bránia prenikaniu roztočov dovnútra a uvoľňovanie alergénov von.
    11.  Posteľnú bielizeň perte na vysokej teplote
Prestieradlá, povlaky na vankúše, prikrývky i chrániče matracov perte aspoň raz za týždeň na 60 °C a viac. Nižšie teploty roztoče nezabijú. Pokiaľ periete na nižšej teplote, pomôže sušička: suchú bielizeň vložte aspoň na 15 minút do programu s teplotou nad 55 °C.


Tip: Pokiaľ sa u vás alergia prejavuje tiež suchosťou kože alebo ekzémom, nezabudnite svoju pokožku chrániť. Vyskúšajte napríklad bariérový krém Dermaguard, ktorý pomáha upokojiť podráždenú kožu a vytvorí na nej jemnú ochrannú vrstvu. Skvelo doplňuje starostlivosť pri alergii, pretože bráni prieniku dráždivých látok a podporuje prirodzenú obranyschopnosť pokožky.
Dermaguard nájdete vo vybraných lekárňach alebo si ho môžete pohodlne objednať na našom e-shope. Než sa rozhodnete, pozrite sa na recenzie tých, ktorí ho už vyskúšali.


Stačí málo, aby ste sa cítili lepšie
Alergia na roztoče môže byť nepríjemná, ale dobrou správou je, že máte situáciu do veľkej miere vo svojich rukách. Úpravou prostredia a drobnými návykmi môžete doma vytvoriť miesto, kde sa vám bude dýchať voľnejšie – a spať pokojnejšie.

Zdroje:
https://www.drbatras.com/dust-allergy-stealing-your-sleep-find-relief-with-homeopathy
https://www.healthline.com/health/allergies/dust-mites
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/symptoms-causes/syc-20352173

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

11 príčin červených fľakov na koži: Čo znamenajú a ako ich riešiť?

Ráno sa prebudíte, podívate sa do zrkadla a… červený fľak na tvári! Čo teraz? Svrbí, páli alebo sa šíri? Pokiaľ sa vám z ničoho nič objavili červené fľaky na koži, nemusíte hneď panikáriť. Je ale…

Vyrážka po celom tele u dospelých: 5 hlavných príčin a liečba

Objavila sa vám vyrážka po celom tele a neviete, čo ju spôsobilo? Najčastejšou príčinou býva alergia, infekcia alebo stres. Ako rozpoznať rôzne typy svrbivých vyrážok a kedy vyhľadať lekára?

Alergia na vodu: Príznaky a 6 najúčinnejších spôsobov liečby

Alergia na vodu alebo akvagénna žihľavka je vzácna kožná reakcia, ku ktorej dochádza po kontakte s vodou. Aké sú jej príznaky a ako sa dá účinne liečiť?

Najlepší krém na atopický ekzém: Testovaný a certifikovaný

Atopický ekzém je zápalové kožné ochorenie, ktoré je bežné u malých detí, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. V prevencii pred jeho vznikom alebo zhoršením hrá dôležitú rolu ochrana pokožky pred…