ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém sa objavuje ako oneskorená zápalová reakcia pokožky precitlivenej na antigény mikróbov a len v období narušenej bariérovej funkcie kože. Pravdepodobne sa jedná o reakciu na inú infekciu v organizme, napr. kvasinkovú alebo streptokokovú.
Na pokožke sa objavujú oválne, začervenané plochy kože s ostro ohraničenými okrajmi, bežne o veľkosti 1-5 cm, často i viac. Plochy sa skladajú z drobných pupienkov alebo pľuzgierikov. Pľuzgiere praskajú a menia sa v mokvavé plochy, alebo sa naopak ložisko extrémne vysušuje a lúpe. Hojenie prebieha bez jaziev, niekedy dochádza k miernej zmene pigmentácie.

 

Liečba numulárneho ekzému sa odvíja od povahy ložísk. Vždy musí obsahovať antimikrobiálnu a protizápalovú zložku. Pri ľahkých mokvavých prejavoch postačia kúpele v silno zriedenom roztoku (do svetlo ružovej farby) hypermangánu, 3% borovej vode alebo v Jarischovom roztoku. Po kúpeli je treba pokožku udržať vláčnu a zároveň sterilnú. Aplikujeme napr. zinkový olej, ichtoxilovou čiernu masť alebo kozmeticky nevzhľadnou, ale účinnou enciánovou violeťou. Ekzém sa doliečuje kortikoidnou masťou na predpis lekára.
Suché a lúpajúce sa ložiská môžeme vyskúšať premazávať voľne predajnými masťami s protizápalovou, hydratujúcou a proti svrbivou zložkou, napr. Imazol či Halicar. Účinnejšie sú masti na predpis s obsahom kortikoidov.
Prejavy podráždenej pokožky bývajú ľahko zameniteľné. Pokiaľ vyššie uvedená liečba nie je účinná, alebo už po niekoľkých týždňoch dôjde k recidíve, je nutné uvažovať o zmene diagnózy smerom k nejakému plesňovému ochoreniu, napr. tinea corporis, prenosného zo zvierat.
Prevencia: vzhľadom k tomu, že často dochádza k recidívam, je nutné dodržiavať niektoré opatrenia. Nevhodné je príliš časté mytie kože bežnými mydlami a sprchovými gélmi, ktoré menia pH kože. Lepšie je používať pH neutrálne prostriedky. Ďalej je nutné vyvarovať sa styku s dráždivými a alergizujúcími látkami, a to používaním rukavíc a ochranných prostriedkov. Ideálne sa javia moderné bariérové krémy. Na pružnej, dobre hydratovanej a nepoškodenej pokožke sa mikróbom nedarí.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi, popraskaná koža na prstoch a popraskané dlane trápia mnoho ľudí. Toto sú najčastejšie príčiny popraskanej kože na rukách:

Čo na popraskané ruky do krvi

Prečo sa stáva, že nám niekedy popraskajú ruky do krvi? Ako popraskané ruky do krvi liečiť? A dá sa popraskaniu rúk predchádzať?

Druhy ekzémov, diagnóza, liečba

O ekzémoch existujú tisíce strán odborných textov, ktoré pacientom s "nejakým ekzémom" môžu zamotať hlavu. Tu sa pokúsime zhrnúť základnú problematiku kožných ochorení, ktoré laicky nazývame ekzémy. 

Ako sa zbaviť ekzému na tvári

Ekzém na tvári môže mať celý rad príčin od prejavu atopie, cez kontaktné podráždenie až po bakteriálny zápal kože. Pre liečbu je kľúčové poznať, aký druh ekzému na tvári máme.Atopický ekzém v tvári…