ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém sa objavuje ako oneskorená zápalová reakcia pokožky precitlivenej na antigény mikróbov a len v období narušenej bariérovej funkcie kože. Pravdepodobne sa jedná o reakciu na inú infekciu v organizme, napr. kvasinkovú alebo streptokokovú.
Na pokožke sa objavujú oválne, začervenané plochy kože s ostro ohraničenými okrajmi, bežne o veľkosti 1-5 cm, často i viac. Plochy sa skladajú z drobných pupienkov alebo pľuzgierikov. Pľuzgiere praskajú a menia sa v mokvavé plochy, alebo sa naopak ložisko extrémne vysušuje a lúpe. Hojenie prebieha bez jaziev, niekedy dochádza k miernej zmene pigmentácie.

 

Liečba numulárneho ekzému sa odvíja od povahy ložísk. Vždy musí obsahovať antimikrobiálnu a protizápalovú zložku. Pri ľahkých mokvavých prejavoch postačia kúpele v silno zriedenom roztoku (do svetlo ružovej farby) hypermangánu, 3% borovej vode alebo v Jarischovom roztoku. Po kúpeli je treba pokožku udržať vláčnu a zároveň sterilnú. Aplikujeme napr. zinkový olej, ichtoxilovou čiernu masť alebo kozmeticky nevzhľadnou, ale účinnou enciánovou violeťou. Ekzém sa doliečuje kortikoidnou masťou na predpis lekára.
Suché a lúpajúce sa ložiská môžeme vyskúšať premazávať voľne predajnými masťami s protizápalovou, hydratujúcou a proti svrbivou zložkou, napr. Imazol či Halicar. Účinnejšie sú masti na predpis s obsahom kortikoidov.
Prejavy podráždenej pokožky bývajú ľahko zameniteľné. Pokiaľ vyššie uvedená liečba nie je účinná, alebo už po niekoľkých týždňoch dôjde k recidíve, je nutné uvažovať o zmene diagnózy smerom k nejakému plesňovému ochoreniu, napr. tinea corporis, prenosného zo zvierat.
Prevencia: vzhľadom k tomu, že často dochádza k recidívam, je nutné dodržiavať niektoré opatrenia. Nevhodné je príliš časté mytie kože bežnými mydlami a sprchovými gélmi, ktoré menia pH kože. Lepšie je používať pH neutrálne prostriedky. Ďalej je nutné vyvarovať sa styku s dráždivými a alergizujúcími látkami, a to používaním rukavíc a ochranných prostriedkov. Ideálne sa javia moderné bariérové krémy. Na pružnej, dobre hydratovanej a nepoškodenej pokožke sa mikróbom nedarí.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…