ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém sa objavuje ako oneskorená zápalová reakcia pokožky precitlivenej na antigény mikróbov a len v období narušenej bariérovej funkcie kože. Pravdepodobne sa jedná o reakciu na inú infekciu v organizme, napr. kvasinkovú alebo streptokokovú.
Na pokožke sa objavujú oválne, začervenané plochy kože s ostro ohraničenými okrajmi, bežne o veľkosti 1-5 cm, často i viac. Plochy sa skladajú z drobných pupienkov alebo pľuzgierikov. Pľuzgiere praskajú a menia sa v mokvavé plochy, alebo sa naopak ložisko extrémne vysušuje a lúpe. Hojenie prebieha bez jaziev, niekedy dochádza k miernej zmene pigmentácie.

Numulárny ekzém 2

Liečba numulárneho ekzému sa odvíja od povahy ložísk. Vždy musí obsahovať antimikrobiálnu a protizápalovú zložku. Pri ľahkých mokvavých prejavoch postačia kúpele v silno zriedenom roztoku (do svetlo ružovej farby) hypermangánu, 3% borovej vode alebo v Jarischovom roztoku. Po kúpeli je treba pokožku udržať vláčnu a zároveň sterilnú. Aplikujeme napr. zinkový olej, ichtoxilovou čiernu masť alebo kozmeticky nevzhľadnou, ale účinnou enciánovou violeťou. Ekzém sa doliečuje kortikoidnou masťou na predpis lekára.

Suché a lúpajúce sa ložiská môžeme vyskúšať premazávať voľne predajnými masťami s protizápalovou, hydratujúcou a proti svrbivou zložkou, napr. Imazol či Halicar. Účinnejšie sú masti na predpis s obsahom kortikoidov.
Prejavy podráždenej pokožky bývajú ľahko zameniteľné. Pokiaľ vyššie uvedená liečba nie je účinná, alebo už po niekoľkých týždňoch dôjde k recidíve, je nutné uvažovať o zmene diagnózy smerom k nejakému plesňovému ochoreniu, napr. tinea corporis, prenosného zo zvierat.
Prevencia: vzhľadom k tomu, že často dochádza k recidívam, je nutné dodržiavať niektoré opatrenia. Nevhodné je príliš časté mytie kože bežnými mydlami a sprchovými gélmi, ktoré menia pH kože. Lepšie je používať pH neutrálne prostriedky. Ďalej je nutné vyvarovať sa styku s dráždivými a alergizujúcími látkami, a to používaním rukavíc a ochranných prostriedkov. Ideálne sa javia moderné bariérové krémy. Na pružnej, dobre hydratovanej a nepoškodenej pokožke sa mikróbom nedarí.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Vážení zákazníci, vzhľadom na dovolenku, budú Vaše objednávky v našom e-shope vybavované až od 18.9.2024.

Za pochopenie vopred ďakujeme.