ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Mokvajúci ekzém

Mokvajúci ekzém

Existuje celý rad ekzémov. Niektoré sú vrodené, iné môžeme získať opotrebovaním pokožky a iné si spôsobiť napr. kombináciou liekov a slnka. Niekedy sa ekzém objaví len formou suchej kože či svrbiacich pupienkov. Často sa ale objaví veľmi ťažký a bolestivý mokvajúci ekzém.
Veľmi často sa jedná o dyshidrotický ekzém. Táto forma sa objavuje najmä na dlaniach, medzi prstami a na vonkajších hranách prstov a tiež na chodidlách nôh. Pod kožou sa objaví výsev drobných pupienkov, ktoré nemusí byť vidieť, ale sú nahmatateľné. Môžu a nemusia svrbieť. Sú naplnené sterilnou tekutinou. Postupne praskajú, koža sa lúpe.

Podobne sa môže prejaviť atopický ekzém, kontaktný alergický ekzém alebo kontaktný iritačný ekzém. V týchto prípadoch výsevu pľuzgierikov predchádza začervenanie a sčervenanie kože, mierny opuch a silné svrbenie. Výsev môže byť kdekoľvek po tele. Pľuzgiere opäť praskajú, koža akoby rohovatela, tvoria sa na nej chrasty a tie praskajú do krvi.
Plienková dermatitída alebo zapareniny tiež dokážu spôsobiť mokvajúcu vyrážku.
Ako teda na liečbu mokvajúceho ekzému a mokvavé vyrážky?
Pri včasnom zaregistrovaní je možné kúpiť bez predpisu v lekárni zinkový krém a pokúsiť sa pľuzgiere vysušiť skôr, než prasknú. Na popraskanú kožu však už zinok nepomôže.
Ako náhle začne ekzém mokvať, môžeme vyskúšať domácu liečbu. Lekári odporúčajú obklady z čierneho čaju, kúpele v ružovom roztoku hypermangánu či Jarišov roztok. Obklady a kúpele užívať maximálne 5 minút. Potom postihnuté miesto mazať čiernou ichtoxylovou masťou. Tá zabraňuje infikovaniu otvorených rán a zároveň udržuje pokožku pružnú.
Čo nerobiť: mokvajúci ekzém často neumývať. Mokvajúci ekzém nemazať zinkovými ani mastnými krémami. Zvyšuje sa tým riziko zavlečenia druhotnej infekcie. Nepoužívať na ložisko náplaste ani syntetické krytie, skôr postihnuté miesto vetrať. Neaplikovať obľúbené harmančekové obklady. Harmanček síce vysušuje, ale je silným alergénom, teda nič, o čo by narušená pokožka stála.
Pokiaľ sa v rámci niekoľkých dní ekzém nelepší, či sa naopak šíri, veľmi svrbí alebo bolí, je potrebné vyhľadať kožného lekára. Podľa nálezu sú predpísané kortikoidné krémy s antibiotickou zložkou alebo bez nej. Kortikoidov sa väčšinou nie je potrebné obávať, čítajte TU.
Väčšina ekzémov a vyrážok sa vracia, pretože oslabená pokožka ľahko podlieha agresívnym látkam, ktoré na ňu útočia. Trápia Vás opakované ekzémy a vyrážky, vyskúšajte bariérový krém Dermaguard. Ochráni Vašu pokožku ako neviditeľný štít po dobu až 6 hodín. Posilňuje poškodenú kožnú bariéru.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…