ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktný ekzém

Kontaktný ekzém

Najčastejšie kontaktnými ekzémami  trpia  ľudia s atopickým ekzémom a ľudia opakovane pracujúci s chemickými látkami a s kovmi.

U ľudí s atopickým ekzémom sa objavuje i kontaktný ekzém preto, lebo funkcia ich pokožky je oslabená chorobou, je suchá, krehká, a preto sa ľahko podráždi.

U pracovníkov v zdravotníctve, v strojnej výrobe alebo u kaderníčok sa kontaktní ekzém objaví preto, že časté používanie dezinfekcií, prítomnosť kovového prachu alebo vlasovej chémie naruší ochrannú bariéru kože a ta začne reagovať podráždením.

Kontaktný ekzém 2

Fototoxické podráždenie sa objaví, pokiaľ slnko ožiari pokožku pokropenú niektorou rastlinnou šťavou (bolševník, paštrnák, citrón a i.) Poleptanie spôsobuje i bežná domáca chémia -   čistiace kyseliny a lúhy.

Lekári rozlišujú niekoľko foriem kontaktných ekzémov

Alergický kontaktný ekzém je systémové ochorenie. Pokožka reaguje najčastejšie na jeden, dva alergény, ktoré odhalia kožné testy. Zároveň dochádza k reakcii nielen kože, ale tiež iných orgánov. Okrem vyrážky sa môže objaviť opuch, dusenie, teplota, kŕče.

Iiritačný (dráždivý) kontaktný ekzém sa objaví v mieste kontaktu pokožky s dráždivou látkou. Začína silným svrbením a začervenanou kožou. Objaví sa vyrážka alebo pupienky. Často sa objaví keratóza, pri ktorej odumierajúce kožné bunky vytvárajú mozoľom podobné miesta (chrasty). Tieto praskajú do hĺbky a bolia.

Chronický kontaktný ekzém má príčinu v dlhodobom opotrebovaní kože. Prejavuje sa začervenaním, olupovaním, zhrubnutím kože. Koža je suchá, šupinatie, tvoria sa v nej mikrotrhlinky. Môže a nemusí svrbieť. Najčastejšie sú postihnuté hánky a dlane rúk.

Kontaktný ekzém z telesných tekutín -   moč, pot, sliny a stolica pri dlhodobom styku pokožku dráždia. Objavuje sa vyrážka vo forme pupienkov, koža červenie a lúpe sa. Na zaparených miestach sa premnožujú baktérie, pokožka zapácha a pri dotyku páli.

Airborne (vzdušný) kontaktný ekzém spôsobujú dráždivé výpary a mikročastice. Vyskytuje sa na krku a obličaji, často okolo očí. Koža je začervenaná a suchá, tvoria sa hrbolčeky a pupienky, ktoré môžu praskať do krvi.

Dyshidrotický ekzém sa objavuje predovšetkým na dlaniach a medzi prstami alebo na chodidlách. Pod kožou sa nalievajú pľuzgiere, ktoré kvitnú na povrchu pokožky. Koža sa lúpe a veľmi svrbí. Ekzém vytvára mokvavé ložiská.
Akútny toxický kontaktný ekzém postihuje každého, kto s látkou prichádza do styku. Poleptaná koža reaguje tvorbou až veľmi hlbokých pľuzgierov a lúpe sa .

Liečba kontaktného ekzému

Zatiaľ neexistuje žiadna definitívna liečba. Je potrebné dodržiavať prevenciu, ktorá obmedzuje podráždenie. V prvej rade je potrebné venovať pozornosť pokožke a to každodenne. Pre jej ochrannú funkciu je treba, aby bola dobre hydratovaná, a aby organizmus dostával potrebné vitamíny a minerály. Obnova narušenej pokožky trvá asi 30 dní. Preto je treba citlivú a narušenú kožu chrániť pred stykom s látkami ktoré ju dráždia. K tomu slúži bariérový krém Dermaguard.
Pokiaľ sa podráždenie objaví, potom sa liečia jednotlivé príznaky -   svrbenie, pálenie, mokvanie, suchá koža atď. Pri výskyte kontaktného ekzému v malom rozsahu postačia prípravky voľne predajné v lekárňach.

Platí pravidlo suché na suché, mokré na mokré. To znamená, že mokvavé prejavy liečime obkladmi a kúpeľmi (repík, rebríček, čierny čaj, silne riedený hypermangán) a mažeme ichtoxylovou masťou alebo zinkovým olejom. Nepoužívame púdre ani mastné masti. Na suché prejavy môžeme vyskúšať zinkovú masť a krémy s hydratačným, hojivým a proti svrbivým efektom. Snažíme sa kožu nerozškrabať. Pokiaľ je pokožka rozškrabaná, je potrebné namazať ju skľudňujúcou masťou a použiť sterilne krytie, aby nedošlo k druhotnej infekcii. Rovnako postupujeme u pľuzgierov. Neprepichujeme, neškrabeme a použijeme sterilné krytie.

Lieky na predpis
Najúčinnejšími liekmi sú kortikoidy vo forme mastí, v ťažkých prípadoch vo forme tabliet či injekcií. Majú rôznu silu účinku. U bežne predpisovaných mastí je riziko vedľajších účinkov minimálne. Nepoužívajú sa tak dlho, aby kortikoidy rozhodili hormonálny systém. Problémy môžu nastať, keď je potrebné predpísať liek veľmi silný, alebo keď sa ekzém opakuje v krátkych intervaloch stále dokola.
Časté používanie kortikoidných mastí sa prejavuje tzv. pergamenovou pokožkou. Tá je svetlá, jemná a náchylná k poškodeniu. Preto je dobré po liečbe kortikoidmi  používať denne bariérový krém Dermaguard, aby pokožke poskytol  čas k regenerácii.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…