ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktný alergický ekzém

Kontaktný alergický ekzém

Kontaktný alergický ekzém je následok vrodenej poruchy signalizácie kožnej bariéry. Ta reaguje prehnane na rôzne podnety. Jedná sa o systémové ochorenie. Pri alergii reaguje celý imunitný systém, nie len pokožka. Preto sa na rozdiel od bežnej precitlivenosti môže prejaviť niekedy i fatálnym dusením, horúčkami alebo kŕčmi.

Kontaktný alergický ekzém 2

Príznaky kontaktného alergického ekzému sú podobné iným ekzémom. Správnu diagnózu odhalia len kožné testy. Tie odhalia či sme alergickí alebo len precitlivení na prípadné alergény, ktorým je nutné sa vyhýbať. Väčšinou sú to 1-2 alergény, extrémne 5 a viac.
V prípade kontaktu problém nastáva od 30 minút do 48 hodín, výnimočne až 72 hodín po styku s alergénom. Prejavuje sa v akútnej forme pálivou, červenou a svrbiacou kožou, väčšinou s plochami tvrdých podkožných pupienkov, ktoré "rozkvitajú" na povrchu kože. Často sa jedná o pľuzgiere, ktoré praskajú, vysušujú sa, lúpu alebo vytvárajú na povrchu kože chrasty, ktoré praskajú do krvi. U kontaktného alergického ekzému sa môže objaviť i teplota, dýchavičnosť, bolesť brucha, opuchy. Vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek na tele, nielen v mieste kontaktu.
K najčastejším alergénom patria alergie na soli kovov niklu a chrómu, ktoré sú prítomné v bižutérii, hodinkách, kovových gombíkoch a minciach. Časté alergény sa vyskytujú vo vode, pracích a čistiacich prostriedkoch. Alergickú reakciu dokáže spôsobiť jediná molekula, preto je vyhýbanie sa alergénom ťažké.

Liečba alergického kontaktného ekzému
Prvým predpokladom úspešnej liečby je eliminácia kontaktu s alergénom. Je potrebné používať bariérové krémy a ochranné pomôcky. Omylom je alergickú pokožku často umývať. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia  jej prirodzené pH. Utieranie uterákom spôsobuje v oslabenej pokožke mikro-trhlinky a to robí pokožku omnoho náchylnejšiu k reakciám. K preventívnemu ošetrovaniu vysušenej a drsnej kože sú vhodné olejové hydratačné krémy bez parfumácie, alebo bariérový krém Dermaguard, ktorý hydratuje a chráni citlivú kožu až 6 hodín.
Pri akútnom prejave ochorenia postačí väčšinou lokálna liečba kortikosteroidmi vo forme sprejov, pien, mastí alebo roztokov. Niekedy je potrebné použiť kortikosteroidy s obsahom antibiotík.

Domáca liečba príznakov je možná len do určitej miery. Pri chronických prejavoch ako je len suchá, začervenená a svrbiaca  koža postačia masti s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká. Na chronické stavy sa používajú kortikosteroidy výnimočne. Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgiere naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Postihnuté miesta môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka môže naň reagovať. Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku skľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…