ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktný alergický ekzém

Kontaktný alergický ekzém

Kontaktný alergický ekzém je následok vrodenej poruchy signalizácie kožnej bariéry. Ta reaguje prehnane na rôzne podnety. Jedná sa o systémové ochorenie. Pri alergii reaguje celý imunitný systém, nie len pokožka. Preto sa na rozdiel od bežnej precitlivenosti môže prejaviť niekedy i fatálnym dusením, horúčkami alebo kŕčmi.

Príznaky kontaktného alergického ekzému sú podobné iným ekzémom. Správnu diagnózu odhalia len kožné testy. Tie odhalia či sme alergickí alebo len precitlivení na prípadné alergény, ktorým je nutné sa vyhýbať. Väčšinou sú to 1-2 alergény, extrémne 5 a viac.
V prípade kontaktu problém nastáva od 30 minút do 48 hodín, výnimočne až 72 hodín po styku s alergénom. Prejavuje sa v akútnej forme pálivou, červenou a svrbiacou kožou, väčšinou s plochami tvrdých podkožných pupienkov, ktoré "rozkvitajú" na povrchu kože. Často sa jedná o pľuzgiere, ktoré praskajú, vysušujú sa, lúpu alebo vytvárajú na povrchu kože chrasty, ktoré praskajú do krvi. U kontaktného alergického ekzému sa môže objaviť i teplota, dýchavičnosť, bolesť brucha, opuchy. Vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek na tele, nielen v mieste kontaktu.
K najčastejším alergénom patria alergie na soli kovov niklu a chrómu, ktoré sú prítomné v bižutérii, hodinkách, kovových gombíkoch a minciach. Časté alergény sa vyskytujú vo vode, pracích a čistiacich prostriedkoch. Alergickú reakciu dokáže spôsobiť jediná molekula, preto je vyhýbanie sa alergénom ťažké.
Liečba alergického kontaktného ekzému
Prvým predpokladom úspešnej liečby je eliminácia kontaktu s alergénom. Je potrebné používať bariérové krémy a ochranné pomôcky. Omylom je alergickú pokožku často umývať. Mydlá a čistiace pasty pokožku odmasťujú a menia  jej prirodzené pH. Utieranie uterákom spôsobuje v oslabenej pokožke mikro-trhlinky a to robí pokožku omnoho náchylnejšiu k reakciám. K preventívnemu ošetrovaniu vysušenej a drsnej kože sú vhodné olejové hydratačné krémy bez parfumácie, alebo bariérový krém Dermaguard, ktorý hydratuje a chráni citlivú kožu až 6 hodín.
Pri akútnom prejave ochorenia postačí väčšinou lokálna liečba kortikosteroidmi vo forme sprejov, pien, mastí alebo roztokov. Niekedy je potrebné použiť kortikosteroidy s obsahom antibiotík.
Domáca liečba príznakov je možná len do určitej miery. Pri chronických prejavoch ako je len suchá, začervenená a svrbiaca  koža postačia masti s kyselinou salicylovou, zinkom, močovinou, dechtom ai. Pri silnom svrbení môžeme použiť v lekárni voľne predajné antihistaminiká. Na chronické stavy sa používajú kortikosteroidy výnimočne. Pokiaľ sa pod pokožkou nachádzajú pľuzgiere naplnené tekutinou, používame zinkový krém z lekárne. Postihnuté miesta môžeme kúpať v silno nariedenom roztoku hypermangánu svetlo ružovej farby, alebo v odvare z rebríčka. Nepoužívajte harmanček, je to silný alergén a oslabená pokožka môže naň reagovať. Vo fáze, kedy pupienky nezmizli, ale začali praskať, koža sa lúpe a vytvárajú sa na nej mokvavé ložiská, môžeme sa pokúsiť pokožku skľudniť kúpeľom v čiernom čaji. Po kúpeli ložisko namažeme ichtoxylovou čiernou masťou z lekárne. V tejto fáze je lepšie navštíviť dermatológa.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Atopický ekzém

Mnoho detí sa rodí so sklonmi k alergii po svojich rodičoch. Môže sa prejaviť napríklad astmou, potravinovou, peľovou alebo kontaktnou alergiou. U niekoho sa prejaví hneď po narodení, u niekoho  až v…

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky a čo sa s tým dá robiť? Príčinou popraskanej kože na prstoch ruky je narušená kožná bariéra, a to buď vrodenou (atopický alebo alergický ekzém) alebo získanou…

Popraskaná koža na prstoch

 Popraskaná koža na prstoch ruky alebo nohy je častým trápením. Príčinou je narušená a tým oslabená kožná bariéra. Čo s tým?Najprv si zodpovieme otázku, čo môže narušiť kožnú bariéru. Prekvapivo to…

Ekzém medzi prstami na rukách

Ekzém medzi prstami na rukách spôsobuje oslabená kožná bariéra. V niektorých prípadoch sa jedná o vrodené ochorenie, pri ktorom pokožka prehnane reaguje na určité podnety z vonkajšieho prostredia a…