ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.
Častou formou kontaktnej dermatitídy sú ekzémy. Tie môžu mať pôvod v precitlivenosti pokožky (tzv. IKD) alebo v systémovej poruche - alergii (AKD). Klinické príznaky sú na pohľad totožné. Začervenaná svrbiaca pokožka, výskyt pupienkov či pľuzgierov, olupovanie kože. Pokiaľ sa prejavy stále opakujú, je dobré podstúpiť alergologické testy. Tie rozhodnú, či sa jedná o alergiu alebo len o precitlivenosť pokožky k okoliu. Alergická kontaktná dermatitída (AKD) sa vyskytuje menej než iritačná kontaktná dermatitída (IKD).

Iritačných kontaktných dermatitíd je celý rad. Niektoré sa za určitých podmienok objavia u každého. Napríklad:
Toxická dermatitída - reakcia pokožky na styk s kyselinou, lúhom
Plienková dermatitída - reakcia na dlhší kontakt pokožky s močom a výkalmi
Zaparenia z potu
Fytofotoická dermatitída sa objaví potom, čo slnko osvieti pokožku, ktorá je postriekaná niektorými rastlinnými šťavami ako je boľševník, paštrnák, petržlen, zeler, citrusy a i.

Naproti   tomu sa niektoré kontaktné dermatitídy objavujú  len u osôb, ktoré majú k problémom s kožou  dispozície, alebo pracujú v odboroch, kde pokožka trpí.
Chronickú dermatitídu spôsobuje dlhodobé vystavovanie pokožky vode, dezinfikovanie, otery, kontakt s chemikáliami apod. To spôsobí, že pokožka začne po čase neprimerane reagovať na bežnú chémiu vr. kozmetiky, živočíšne i rastlinné produkty, kovy, a iné. Chronická dermatitída môže prerásť časom i do alergickej dermatitídy.
Alergická kontaktná dermatitída (AKD) sa objavuje hlavne u osôb s atopickým ekzémom.
AKD môže tiež vzniknúť tzv. senzibilizáciou pokožky u osôb, ktoré k tomu majú dispozíciu.
Pri alergickej reakcii reaguje na alergén i imunitný systém. Alergik môže po kontakte s alergénom reagovať teplotou, hnačkou, opuchmi, dusením atď. Alergická kontaktná dermatitída býva najčastejšou dermatologickou príčinou choroby z povolania.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…