ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Kontaktná alergia

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií alebo neustále nosenie rúšok a ochranných rukavíc im spôsobuje celý rad problémov s pleťou. Nie sú to ale len zdravotníci. Odhaduje sa, že kontaktná alergia znepríjemňuje život takmer pätnástim percentám populácie.

Kontaktná alergia 2

Kde sa môže kontaktná alergie objaviť?
Bežne sú postihnuté dlane, hánky a prsty rúk. V prašnom a znečistenom prostredí sa objavuje na odhalených častiach tela, často na krku, čele a lícach. V horúcom a vlhkom prostredí sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele -   na chrbte, hrudníku, v ohyboch lakťov a v podkolení. V takom prostredí býva komplikovaná i plesňami  a baktériozami.
Aké sú príznaky kontaktnej alergie?
Prvým príznakom je lokálne začervenaná a svrbiaca pokožka. Môže byť extrémne suchá a lúpe sa. Môžu sa na nej tvoriť miesta podobné mozoľom, ktorá praskajú do krvi. Pod kožou  sa môžu objavovať tekutinou naplnené pupienky, ktoré "prekvitajú" na povrch kože a praskajú. Môžu sa objavovať  vyrážky podobné akné.
Ako liečiť kontaktnú alergiu?
Rovnako ako u veľkej časti dermatitíd sa dajú liečiť len jednotlivé príznaky a snažiť sa obmedziť kontakt s látkami, ktoré pokožku najviac dráždia. Znamená to, zakrývať časti tela, na ktorých sa kontaktná alergia prejavuje a používať bariérové krémy, ktoré bránia  kontaktu alergénu s kožou, napr. bariérovú emulziu Dermaguard. Ľahšie formy je možné preliečiť voľne dostupnými liekmi. Neustupujúce a rozšírené ložiská musí vidieť kožný lekár a predpísať liek na recept.
Domáca liečba príznakov kontaktnej alergie
Pokožku je potrebné najprv upokojiť a zbaviť  svrbenia. K tomu pomôže kúpeľ alebo obklad z nie príliš silného roztoku hypermangánu. Upokojuje ju i výluh z čierneho čaju alebo ovsených vločiek. Z bylín pomáha repík či rebríček, je však potrebné zistiť, či nebudú kožu dráždiť.
U mokvavých prejavov po kúpeli používame skôr oleje a olejové krémy než zásypy. Vhodný je zinkový olej, sírna masť alebo masť s obsahom ichtamolu. Je  možné použiť i voľne predajnú hydrocortizónovú masť.
U suchých, lúpajúcich sa a praskajúcich ložísk je po kúpeli dôležité kožu dôkladne hydratovať. Používame olejové hydratačné krémy, ktoré zadržujú vodu, napr. s olejom z boráka lekárskeho, avokáda, či glycerínom.
Bariérový krém (emulzia) Dermaguard ochraňuje precitlivenú pokožku pred podráždením, hydratuje a poskytuje jej čas k regenerácii.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…