ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzémy na rukách

Ekzémy na rukách

Ekzémy na rukách sa vyskytujú z niekoľko príčin a v niekoľkých formách. Povieme si o najčastejších formách ekzému na rukách a o ich liečbe.
Nejčastejšou formou ekzému na rukách je ekzém z opotrebovania alebo  chronická iritačná dermatitída. Vzniká po dlhodobom styku s chlórovanou vodou, mydlom a domácimi chemikáliami. Koža na dlaniach a hánkach rúk je suchá, svrbí, olupuje sa a tvoria sa na nej mikrotrhlinky.

Ekzémy na rukách 2

Liečba tohto ekzému spočíva najmä v dobrej hydratácii kože (nie však častým umývaním), ochrane pred chemikáliami a citlivom umývaní. Časté umývanie rúk pokožku poškodzuje. Používajte len vlažnú vodu, miesto mydiel používajte neparfumované mycie emulzie, ruky neotierajte trením ale oklepaním. Po umytí používajte hydratačný krém – opäť bez parfumácie. Pri práci používajte rukavice. Môžete použiť tiež riešenie 2 v 1, bariérový krém Dermaguard. Tento krém účinne hydratuje a po dobu niekoľko hodín chráni kožu ako štít pred väčšinou domácej chémie a chlórom vo vode.
Druhým častým ekzémom je ekzém akútny. Môže sa jednať o jednorázovú epizódu, napr. poleptanie kyselinou, zásadou (napr. Savo) alebo jedovatou rastlinnou šťavou (boľševik, pochva, paštrnák atď.) Tento druh ekzému postihuje každého, kto príde s látkou do styku. Liečba spočíva v hojivých obkladoch a premazávaním hojivými masťami, podobne ako u popálenín. Prevencia je používanie rukavíc alebo bariérového krému.
Tretím najčastejším ekzémom na rukách je ekzém atopický. Je ľahko zameniteľný s alergickým kontaktným ekzémom. Na rozdiel od neho sa atopie objavuje už v dojčenskom veku. Neskôr môže zmiznúť, ale opäť sa kedykoľvek objaviť. Atopická koža je celkovo precitlivená, a tak sa ložiská ekzému objavujú nielen v mieste kontaktu pokožky s alergénom. Pokožka reaguje i na alergény v strave. Atopia sa na rukách prejavuje i na iných miestach, než sú dlane. Predovšetkým v lakťovej jamke, na zápästí, v kolenných jamkách, na krku atď.
Alergický kontaktný ekzém je ochorenie vrodené, kedy alergik má vnímavosť voči jednému až niekoľkým alergénom. Častejšie sa jedná o látku, ktorá sa bežne vyskytuje v okolí postihnutého. Alergénov je okolo 3-4 tisíc. Niektoré vyvolávajú alergiu ihneď po prvom kontakte, iné postupne. Najznámejšími alergénmi sú soli kovov (bižutéria, kovové gombičky, zipsy). Po kontaktu s alergénom pokožka začne v mieste dotyku veľmi svrbieť, sčervenie, môžu sa na nej vytvoriť pľuzgieriky alebo naopak suché chrasty, ktoré praskajú do krvi. Môže tiež dôjsť k duseniu, teplotám, bolestiam brucha, opuchom. V takomto prípade je nutné bezodkladne vyhľadať lekára.
Ekzém je možno ukľudniť masťami na predpis, ale pokiaľ sa neodstráni alergén, problém sa opakuje. Často nie je možné sa alergénu vyhnúť, pretože pokožka dokáže reagovať na jedinú molekulu. Prevenciou pred opakovaním ekzému je používať bariérovú ochranu kože.
Liečba je podobná liečbe alergického kontaktného ekzému. Masťou na predpis liečime postihnuté miesta. Ku kúpeľom a umývaniu používame prípravky pre atopickú pokožku. Oslabenú kožnú bariéru na vyliečených miestach posilňujeme bariérovým krémom.
Získaný kontaktný ekzém z precitlivenosti je príznakmi zameniteľný s kontaktným alergickým ekzémom alebo atopiou. Nezasahuje ale celý imunitný systém, len pokožku. Jedná sa o druhú najčastejšiu príčinu choroby z povolania. Častým stykom s dráždivou látkou sa voči nej stane pokožka precitlivená. Reaguje svrbením, sčervenaním, tvorbou praskajúcich chrást alebo mokvavých pupienkov. Typicky sa prejavy skľudnia v dobe pracovného voľna.
Liečba je rovnaká ako u atopického a alergického ekzému. Skľudňujúce kúpele a kortikoidové masti na predpis. Hlavné je zamedziť dráždenie kože. Okrem pracovných rukavíc je možné použiť i bariérový krém Dermaguard, ktorý ochráni pokožku až na 6 hodín.

Občas sa na rukách objavuje mykóza, zamenená za dyshidrotickú formu kontaktného alebo atopického ekzému. Mykóza alebo hubové alebo plesňové ochorenie sa na ruky najčastejšie prenesie z nôh. Plesniam sa darí najmä medzi prstami, odtiaľ sa môžu rozšíriť na dlane. Koža svrbí, páli, tvoria sa pupienky, je červená, olupuje sa.
Léčba zahrnuje používání antimykotik, která se dají zakoupit v lékárně i bez předpisu. Léčit se doporučuje alespoň 14 dní od vymizení příznaků, protože tyto infekce jsou velmi úporné.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…