ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzém okolo očí?

Ekzém okolo očí?

Ako liečiť ekzém alebo vyrážku okolo očí? Ekzém okolo očí môže mať niekoľko príčin. V krátkom článku si ich predstavíme a povieme si ako na ne.

Najčastejšou príčinou "zimného" ekzému okolo očí je chlad a sucho. Viečka sú citlivé a v dôsledku chladu sa ich pokožka vysušuje. Koža na viečkach sa zdrsňuje, šupinatie, môže sčervenať.

Ekzém okolo očí 2

Takto postihnuté viečka možno vyliečiť bez návštevy lekára. Tvár sa omýva len prevarenou alebo minerálnou vodou. Po dobu liečby sa nepoužíva žiadna iná kozmetika než hypoalergénne hydratačné a premasťovacie krémy z lekárne určené na oči. V prašnom a suchom prostredí sa odporúča nosiť okuliare.
Periorálna dermatitída je druhou najrozšírenejšou diagnózou pri výskyte ekzému okolo očí. Najčastejšie sa vyskytuje u žien medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom, ktoré majú buď mastnú, alebo naopak veľmi suchú pokožku. Nevyhýba sa ale ani mužom. Jedná sa v podstate o reakciu kože na alergén. Zdrojom alergénov môže byť používaná kozmetika od krémov po líčidlá, farby na vlasy, šampón alebo i chlórovanú vodu. Tento druh ekzému okolo očí sa lieči bez použitia kortikoidných mastí, ktoré sa inak na iné ekzémy predpisujú. Liečba spočíva vo vynechaní všetkých kozmetických prípravkov, oplachovanie len prevarenou alebo minerálnou vodou, na postihnuté miesta aplikovať lekárom predpísané liečebné krémy bez kortikoidov. Tiež sa neodporúča používať zubnú pastu s fluórom a opaľovanie. Choroba sa väčšinou vylieči rýchlo ale občas sa opakuje. Ako prevenciu proti opakovaniu choroby môžeme použiť bariérový krém Dermaguard. Krém sa nanáša pred líčením. Po aplikácii vytvára neviditeľný štít proti alergénom a pôsobí mnoho hodín.
Treťou príčinou ekzémov okolo očí je atopický ekzém. Často sa vyskytuje už v dojčenskom veku na typických miestach. Jedným z nich sú očné viečka. I keď tento detský ekzém časom väčšinou vymizne, v dospelosti sa môže znovu objaviť. Najčastejšie ako dôsledok hormonálnych zmien alebo stresu. Liečba tohto ekzému patrí do rúk odbornému dermatológovi.
K menej častým príčinám ekzému okolo očí môže byť nadužívanie liekov obsahujúcich kortikoidy. Často sa lieky s kortikoidmi predpisujú pri kožných problémoch ako je lupienka, zápalové autoimunitné ochorenia, reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza. V takom prípade je nutná konzultácia s lekárom, ktorý lieky predpisuje.
Vzácne sa kožnými zmenami okolo očí prejavujú i pečeňové alebo ľadvinové poruchy. Väčšinou sa týkajú skôr netypického sfarbenia a škvŕn v týchto miestach.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…