ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzém na prstoch rúk

Ekzém na prstoch rúk

Ekzém na prstoch rúk je veľmi nepríjemné ochorenie. Pokiaľ sa skutočne jedná o ekzém, a nie o plesňové ochorenie, musíme sa zmieriť s tým, že bez dôkladnej prevencie sa problémy budú pravdepodobne opakovať. Ako zabrániť vzniku ekzému na prstoch rúk a ako ho liečiť, pokiaľ sa objaví?

Ekzém je vlastne obranným mechanizmom narušenej kože. Do oslabenej pokožky prenikne dráždivá látka a pokožka sa snaží ju odstrániť neinfekčným zápalom. Z toho jasne vyplýva, že prevencia ekzému spočíva v starostlivosti o pokožku rúk a v odstránení dráždivých podnetov.
Časté umývanie koži neprospieva, chlór vo vode kožu vysušuje. Ekzematickú pokožku nečistíme bežnými mydlami ale tými, ktoré majú pH okolo 5,5. To je prirodzená kyslosť pokožky. Zásadité mydlá s pH vyššími než 6 pokožku odmasťujú a tým narušujú  jej ochranný film. Nikdy nepoužívame k čisteniu pasty a abrazíva. Voda musí byť teplá, nie hoúca. Sušíme vzduchom alebo poklepom, nie drhnutím a trením. Po umytí aplikujeme hydratačný alebo bariérový krém. Napr. Dermaguard udrží pokožku hydratovanú a vytvára neviditeľnú bariéru proti veľa alergénom a dráždičom kože, bez toho aby zanechával mastné stopy. Svoju funkciu plní 4-6 hodín.
I napriek dôkladnej prevencii sa však môže stať, že sa ekzém na prstoch rukách objaví znovu. Najrýchlejší spôsob liečby sú kortikoidové masti na predpis lekára. Ak je čakacia doba na vyšetrenie dlhšia, môžeme sa pokúsiť ekzém na prstoch rúk liečiť sami. Pre úspešnú liečbu je potrebné vyhodnotiť, v akej fáze ekzém je.
Pre suchú, začervenanú svrbiacu kožu  so šupinkami sa hodí premazávanie olivovým alebo slnečnicovým olejom, zinkovým krémom či parafínovým krémom. Vhodný je tiež v lekárni miešaný Synderman. Ruky hydratujeme čo najčastejšie hydratačnými krémami.
Mozoľnatú, hyperkeratickú kožu, ktorá tvorí chrasty zrohovatenej kože ošetrujeme parafínom, vazelínou, mandľovým olejom alebo opäť vyššie  zmienenou masťou Synderman.
Pokiaľ zrohovatená koža praská do krvi, použijeme na noc záparný obklad. pripravíme si výluh z ovsených vločiek, do ktorého pridáme trochu olivového alebo slnečnicového oleja. V lekárni môžeme tiež kúpiť hotové kúpele pre tvrdú a zrohovatenú kožu s prasklinami. Priložíme si obklad a cez neho mikroténové vrecko. Nakoniec natiahneme bavlnené rukavice.
Ak sa tvoria  pod kožou nahmatateľné drobné pľuzgiere naplnené tekutinou a koža sa lúpe v pásikoch pomáha osvedčená zinková pasta, mesiačková masť alebo kúpele v repíku, rebríčku alebo boráku.
Pri mokvaní, keď sa vytvárajú červené a svrbiace ložiská s mokvavým povrchom a chrastami, používame vysušujúce kúpele rúk a obklady. Používame veľmi riedený roztok hypermangánu svetlo ružovej farby, výluh z dubovej kôry, z čierneho čaju, Jarischov roztok alebo 3 % borovú vodu. Po kúpeli ruky ošetríme zinkovým olejom alebo čiernou ichtoxylovou masťou.
Pokiaľ sa v priebehu liečby objaví nepríjemné pálenie, stupňuje sa svrbenie a koža sa neskľudnuje ale naopak dráždi, je treba liečbu prerušiť a poradiť sa v lekárni nad ďalším postupom. Pri podozrení na druhotnú infekciu zanesenú do ekzému je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie a nečakať niekoľko dní alebo týždňov.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Atopický ekzém

Mnoho detí sa rodí so sklonmi k alergii po svojich rodičoch. Môže sa prejaviť napríklad astmou, potravinovou, peľovou alebo kontaktnou alergiou. U niekoho sa prejaví hneď po narodení, u niekoho  až v…

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky ?

Prečo je popraskaná koža na prstoch ruky a čo sa s tým dá robiť? Príčinou popraskanej kože na prstoch ruky je narušená kožná bariéra, a to buď vrodenou (atopický alebo alergický ekzém) alebo získanou…

Popraskaná koža na prstoch

 Popraskaná koža na prstoch ruky alebo nohy je častým trápením. Príčinou je narušená a tým oslabená kožná bariéra. Čo s tým?Najprv si zodpovieme otázku, čo môže narušiť kožnú bariéru. Prekvapivo to…

Ekzém medzi prstami na rukách

Ekzém medzi prstami na rukách spôsobuje oslabená kožná bariéra. V niektorých prípadoch sa jedná o vrodené ochorenie, pri ktorom pokožka prehnane reaguje na určité podnety z vonkajšieho prostredia a…