ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzém na prstoch rúk

Ekzém na prstoch rúk

Ekzém na prstoch rúk je veľmi nepríjemné ochorenie. Pokiaľ sa skutočne jedná o ekzém, a nie o plesňové ochorenie, musíme sa zmieriť s tým, že bez dôkladnej prevencie sa problémy budú pravdepodobne opakovať. Ako zabrániť vzniku ekzému na prstoch rúk a ako ho liečiť, pokiaľ sa objaví?

Ekzém na prstoch rúk 2

Ekzém je vlastne obranným mechanizmom narušenej kože. Do oslabenej pokožky prenikne dráždivá látka a pokožka sa snaží ju odstrániť neinfekčným zápalom. Z toho jasne vyplýva, že prevencia ekzému spočíva v starostlivosti o pokožku rúk a v odstránení dráždivých podnetov.
Časté umývanie koži neprospieva, chlór vo vode kožu vysušuje. Ekzematickú pokožku nečistíme bežnými mydlami ale tými, ktoré majú pH okolo 5,5. To je prirodzená kyslosť pokožky. Zásadité mydlá s pH vyššími než 6 pokožku odmasťujú a tým narušujú  jej ochranný film. Nikdy nepoužívame k čisteniu pasty a abrazíva. Voda musí byť teplá, nie hoúca. Sušíme vzduchom alebo poklepom, nie drhnutím a trením. Po umytí aplikujeme hydratačný alebo bariérový krém. Napr. Dermaguard udrží pokožku hydratovanú a vytvára neviditeľnú bariéru proti veľa alergénom a dráždičom kože, bez toho aby zanechával mastné stopy. Svoju funkciu plní 4-6 hodín.
I napriek dôkladnej prevencii sa však môže stať, že sa ekzém na prstoch rukách objaví znovu. Najrýchlejší spôsob liečby sú kortikoidové masti na predpis lekára. Ak je čakacia doba na vyšetrenie dlhšia, môžeme sa pokúsiť ekzém na prstoch rúk liečiť sami. Pre úspešnú liečbu je potrebné vyhodnotiť, v akej fáze ekzém je.
Pre suchú, začervenanú svrbiacu kožu  so šupinkami sa hodí premazávanie olivovým alebo slnečnicovým olejom, zinkovým krémom či parafínovým krémom. Vhodný je tiež v lekárni miešaný Synderman. Ruky hydratujeme čo najčastejšie hydratačnými krémami.
Mozoľnatú, hyperkeratickú kožu, ktorá tvorí chrasty zrohovatenej kože ošetrujeme parafínom, vazelínou, mandľovým olejom alebo opäť vyššie  zmienenou masťou Synderman.
Pokiaľ zrohovatená koža praská do krvi, použijeme na noc záparný obklad. pripravíme si výluh z ovsených vločiek, do ktorého pridáme trochu olivového alebo slnečnicového oleja. V lekárni môžeme tiež kúpiť hotové kúpele pre tvrdú a zrohovatenú kožu s prasklinami. Priložíme si obklad a cez neho mikroténové vrecko. Nakoniec natiahneme bavlnené rukavice.
Ak sa tvoria  pod kožou nahmatateľné drobné pľuzgiere naplnené tekutinou a koža sa lúpe v pásikoch pomáha osvedčená zinková pasta, mesiačková masť alebo kúpele v repíku, rebríčku alebo boráku.
Pri mokvaní, keď sa vytvárajú červené a svrbiace ložiská s mokvavým povrchom a chrastami, používame vysušujúce kúpele rúk a obklady. Používame veľmi riedený roztok hypermangánu svetlo ružovej farby, výluh z dubovej kôry, z čierneho čaju, Jarischov roztok alebo 3 % borovú vodu. Po kúpeli ruky ošetríme zinkovým olejom alebo čiernou ichtoxylovou masťou.
Pokiaľ sa v priebehu liečby objaví nepríjemné pálenie, stupňuje sa svrbenie a koža sa neskľudnuje ale naopak dráždi, je treba liečbu prerušiť a poradiť sa v lekárni nad ďalším postupom. Pri podozrení na druhotnú infekciu zanesenú do ekzému je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie a nečakať niekoľko dní alebo týždňov.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…