Ekzém na dlaniach-liečba
Najčastejším typom ekzému na dlaniach je alergický kontaktný ekzém alebo atopický ekzém. Ďalej dráždivý kontaktný ekzém a akútny toxický ekzém. Alergický kontaktný a atopický ekzém sú vrodené ochorenia spojené s poruchou signalizácie pokožky. Dráždivý (iritačný) ekzém na dlaniach sa prejavuje pri častom a opakovanom dráždení pokožky, ktorá sa stane precitlivenou na niektoré látky. Akútny toxický ekzém na dlaniach vzniká po zasiahnutí látkou, ktorá poškodí každú pokožku, napr. lúhom, kyselinou, silicami z rastlín ako je boľševník, škumpa, paštrnák a ďalšie.
Spoločným menovateľom ekzému na dlaniach je podráždenie kože a jej reakcia. Pokiaľ máte skúsenosť s tým, že Vaša pokožka neprimerane reaguje na podráždenie, je treba používať ochranné prostriedky. Najčastejšie ochranné rukavice alebo bariérové krémy.
Často sa podráždeniu predísť nepodarí. Ako zmierniť prejavy podráždenia? To závisí na forme, akou sa ekzém na dlaniach prejaví.
Platí zásada: na suché suchým, na mokré mokrým.
Ak máme dlane suché, začervenané, pokožka sa lúpe, šupinkuje, praská, tvoria sa mozoľom podobné chrasty, prvou pomocou je zinkový krém s hydratačným účinkom. Zinok pokožku upokojuje a hydratačné zložky umožňujú pokožke regeneráciu. Ideálne je na noc ruky silno namazať a navliecť čisté bavlnené biele rukavice. Nasledujúce dni je nutné kožu dokonale ochrániť pred akýmkoľvek dráždením. Používať rukavice alebo bariérový krém. Pokiaľ pokožka nejaví zlepšenie, svrbí a je stále červená, je nutné použiť kortikoidovú masť. V lekárňach je bez receptu len najslabší kortikoid HYDROCORTISON 1%. Pokiaľ nepomôže, je nutná návšteva dermatológa.
Mokvavý ekzém na dlaniach je v domácich podmienkach liečiteľný ťažko. Odporúčajú sa kúpele a obklady, ktoré sa aplikujú po dobu 5 minút niekoľkokrát denne. Ku kúpeľu je možné použiť silno riedený hypermangán (svetlo ružový roztok), vlažný čierny čaj, odvar z repíku, alebo Jarischov roztok. Po kúpeli je dobré dlane namazať tzv. čiernou masťou, ktorá obsahuje ichtoxyl. Zabraňuje druhotnej infekcii a udržuje pokožku vláčnu. Nepoužívajte na mokvavé dlane náplasti ani syntetické krytie, lepšie je postihnuté miesto vetrať. Vynechajte harmančekové obklady. Harmanček síce vysušuje, ale je silným alergénom, teda nič, o čo by narušená pokožka stála. Pokiaľ sa v rámci niekoľkých dní ekzém nelepší, či sa naopak šíri, veľmi svrbí alebo bolí, je potrebné vyhľadať kožného lekára. Podľa nálezu sú predpísané kortikoidné krémy s antibiotickou zložkou alebo bez nej. Kortikoidov sa pri občasnom použití nie je treba obávať.