ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém. Menej často sa ekzém na dlaniach vyskytuje ako alergický kontaktný ekzém s alergiou na konkrétny alergén. Treťou častou skupinou ekzému na dlaniach je náhodný kontakt s kožou poškodzujúcou látkou, tzv. akútna toxická dermatitída.

Ekzém na dlaniach 2

Iritačný ekzém na dlaniach sa na začiatku prejavuje suchou a olupujúcou sa kožou. K liečbe by postačila dobrá hydratácia, premazávanie a používanie rukavíc alebo bariérového krému. Časom sa pokožka stáva čím ďalej viac citlivou. Okrem olupovania začína červenieť a svrbieť. V tomto prípade je na mieste pokožku skľudniť vlažným kúpeľom alebo obkladmi  z repíka, silno riedeným hypermangánom, ovsených vločiek, čiernym čajom  apod. Po kúpeli je potrebné pokožku namazať krémom s hydratačnou zložkou. Pred prácou ruky ochráňte bariérovým krémom, alebo používajte rukavice. Pokiaľ  nebudete dodržiavať tento režim, pokožka začne reagovať dvoma spôsobmi. Buď začne vytvárať mozoľom podobné miesta tvrdej kože, tzv. chrasty, ktoré môžu bolestivo praskať do hĺbky a krvácať. Alebo sa objavia pupienky a pľuzgieriky, ktoré obsahujú tekutinu. Silno svrbia, praskajú a pokožka mokvá. Tu si už s domácimi prostriedkami nevystačíme. Na chrasty je treba v lekárni  zaobstarať zmäkčujúce a hojivé masti, väčšinou zinkové alebo s ichtyolom, tzv. čiernu masť. Na mokvavé plochy použijeme zinkový olej alebo opäť Ichtoxylovou masť. Nepoužívajte mastné krémy. Mokvavé plochy je treba držať v čistote, napr. používať biele bavlnené rukavice. Pokiaľ ekzém neustupuje, je na mieste navštíviť kožného lekára a nechať si predpísať masti či spreje obsahujúce kortikoidy. Po vyliečení je nutné používať bariérový krém alebo rukavice, inak sa problém bude opakovať.

Alergický kontaktný ekzém na dlaniach sa vyskytuje u jedincov s vrodenou poruchou. Pokožka neprimerane reaguje na jeden až niekoľko alergénov. Tento alergén je odhaliteľný kožnými testy. Najčastejšie ide o soli kovov, latex, zvieracia srsť, rastlinné a živočíšne šťavy a proteíny. Alergik sa týmto látkam musí oblúkom vyhnúť. Prejavy alergického ekzému sú rovnaké ako u ekzému iritačného. Prichádzajú ale rýchlejšie: V rádoch od cca 30-tich minút do 48 hodín prebehne celá reakcia od začervenania a svrbenia až k tvorbe pľuzgierov a mokvaniu. Alergickú reakciu môže sprevádzať teplota alebo nevoľnosť. Liečba je rovnaká  ako u iritačného ekzému. Na samom začiatku reakcie môžeme vyskúšať kalciovú masť, ktorá niekedy dokáže reakciu pokožky zmierniť. Prevenciou je používanie bariérového krému.

Akútna toxická dermatitída sa môže javiť podobne ako ekzém na dlaniach. V tomto prípade pokožku narušia chemikálie. A to nie len napr. lúhy či kyseliny, ale tiež rastlinné šťavy. Často sa tento druh dermatitídy vyskytuje pri zbere paštrnáku a petržlenu a pri spracovaní citrusov a fíg. Látky, ktoré obsahujú, spôsobia pri dopade svetla na zasiahnuté miesto chemickú reakciu a pokožku popália. Rovnako reaguje i boľševník alebo fikus. Po zasiahnutí kyselinou alebo lúhom alebo rastlinou je treba okamžite pokožku omyť prúdom vody. Pri veľkom zasiahnutí vyhľadať lekára. Drobnejšie plochy hojiť ako u popálenín – používať antiseptika a sterilné krytie. Pri používaní bariérového krému je pokožka schopná odolať zasiahnutiu po dobu niekoľko minút, ktoré sú potrebné k vyhľadaniu vody na oplach.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…