ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Ekzém medzi prstami na rukách

Ekzém medzi prstami na rukách

Ekzém medzi prstami na rukách spôsobuje oslabená kožná bariéra. V niektorých prípadoch sa jedná o vrodené ochorenie, pri ktorom pokožka prehnane reaguje na určité podnety z vonkajšieho prostredia a telo vytvára "ochranný" zápal

Ekzém medzi prstami na rukách 2

Častejšie sa pokožka oslabuje pri práci v domácnosti alebo na pracovisku. Pokožku narušuje nie len opakované používanie domácej chémie, ale tiež jednotvárne mechanické trenie alebo používanie bežných mydiel a mycích pást, ktoré kožu odmasťujú a menia jej prirodzenú kyslosť.

Ekzém medzi prstami na rukách má niekoľko prejavov a podľa  nich i niekoľko spôsobov  liečby.

Najúčinnejšia a najrýchlejšia je lokálna liečba kortikoidnou masťou na predpis lekára. Pokiaľ je ale čakacia doba na vyšetrenie až niekoľko dní, môžeme sa pokúsiť zmierniť prejavy ekzému za pomoci voľne predajných prostriedkov. Pľuzgiere (eczema vesiculosum): pod kožou (nemusia byť ani začervenané) sa tvoria nahmatateľné drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré môžu ale nemusia svrbieť. Koža sa lúpe po kúskoch. Osvedčeným prostriedkom na podobné stavy je zinkový krém či pasta, pomáha tiež konopný olej. Môžeme vyskúšať hydrofilné krémy, ktoré sa predávajú v lekárňach. Z prírodných prostriedkov pomáha mesiačiková, rebríčková a brutnáková masť.
Mokvanie (eczema madidans): svrbiace červené plochy s mokvavým povrchom na ktorom sa tvoria chrasty. Pri liečbe používame kúpeľ rúk alebo obklady. Odporúča sa vlažný Jarišov roztok, 3 % borová voda, výluh z dubovej kôry, čierny čaj, silne riedený hypermangán alebo sírne kúpele. Po kúpeli ruky ošetríme zinkovým olejom.
Šupinatá koža (eczema squamosum): suchú, svrbiacu začervenanú kožu s tvorbou šupiniek môžeme potierať pre skľudnenie olivovým alebo slnečnicovým olejom, či parafínovou masťou. Ruky hydratujeme čo najčastejšie hydratačnými krémami. Pre celodenné používanie je vhodný bariérový krém s mnoho hodinovým účinkom, Dermaguard.
Mozole (eczema hyperkeratoticum): koža hrubne, rohovatie, tvorí chrasty. Na také miesta používame mandľový olej, vazelínu, parafín, alebo masti s hydrofobnym základom schopným viazať vodu, ako je Synderman.
Praskliny (eczema rhagadiforme): na koži sa tvoria vrstvy zrohovatenej kože, ktorá puká a praská do krvi. Na praskliny používame zaparujúce obklady, najlepšie cez noc. Zakúpime v lekárni kúpeľ s hydrofilným olejom, alebo si ho pripravíme sami z vývaru z ovsených vločiek a pár kvapiek olivového alebo slnečnicového oleja. Niekoľko vrstiev gázy namočíme do kúpeľa a priložíme na praskliny. Cez gázu pretiahneme plastové vrecko a omotáme ovínadlom alebo si navlečieme rukavice.

Úplne zásadná je u ekzémov prevencia.

Pokožka sa nemôže uzdraviť, pokiaľ je stále vystavená dráždeniu. Bez odstránenie dráždenia pokožky sa bude koliesko liečby stále opakovať. Nastáva nutnosť používať pred prácou vždy rukavice. Alternatívou k rukaviciam je používať bariérový krém Dermaguard. Krém, či skôr emulzia, vytvára účinný mikrofilm, ktorý nedovolí preniknúť dráždivým podnetom k pokožke. Na pokožke ho nevidíte ani necítite. Výborne hydratuje a nemastí. Účinkuje až 6 hodín a to i po umytí rúk.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…