ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Druhy ekzémov, diagnóza, liečba

Druhy ekzémov, diagnóza, liečba

O ekzémoch existujú tisíce strán odborných textov, ktoré pacientom s "nejakým ekzémom" môžu zamotať hlavu. Tu sa pokúsime zhrnúť základnú problematiku kožných ochorení, ktoré laicky nazývame ekzémy.

Existujú dve skupiny ochorenia s veľmi podobnými prejavmi, avšak s inými príčinami a mechanizmami vzniku. Často krát je potrebné, aby lekár pri stanovení diagnózy urobil nie len starostlivú anamnézu, ale doplnil ju testami.

 

ekzémy liečba

-Prvú skupinu tvoria ekzémy na ich vzniku sa podieľa najmä genetika a narušený autoimunitný systém človeka. Ide predovšetkým o ekzém atopický, alergický, dyshidrotický a numulárny.
Atopický ekzém sa objavuje väčšinou už v rannom veku. Rodičia atopika mávajú buď ekzém alebo astmu. Atopický ekzém sa objavuje predovšetkým v lakťových a kolenných ohyboch, na krku a na tvári. I keď ekzém môže behom doby zmiznúť, môže sa kedykoľvek prejaviť. Spúšťačom v dospelosti bývajú hormonálne zmeny, stres a nezdravý životní štýl.
Kontaktný alergický ekzém sa objavuje v akomkoľvek období života. Je spôsobený najčastejšie jedným, vzácne až piatimi alergénmi. Telo pri kontakte vyvolá imunitnú reakciu, ekzém sa môže objaviť nielen v mieste vstupu, ale kdekoľvek na tele a od 30-tich minút to do 72 hodín od kontaktu. K zisteniu alergénov sa používajú kožné testy.
Dyshidrotický ekzém sprevádzajú zhluky malých pupienkov ,obvykle naplnených tekutinou. Predovšetkým na dlaniach alebo chodidlách nôh pokožka silno svrbí, páli, niekedy sa vytvárajú tvrdé chrasty, ktoré praskajú do krvi.
Numulárny či peniazkový ekzém býva označovaný ako forma atopického ekzému. Na koži sa tvoria nesvrbivé, ostro ohraničené kruhové ložiská suchej kože. Vyskytuje sa prevažne na dolných končatinách, stehnách a zadku, častejšie v zimnom období. Liečba je lokálna, spočíva predovšetkým v hydratácii suchej kože, pokiaľ ložisko neustupuje premazáva sa kortikosteroidnými masťami na predpis lekára.

-Druhú skupinu ekzémov tvorí získané ochorenie, predovšetkým tinea, kontaktný chronický (iritačný) ekzém, plienková dermatitída a seboroia.
Tinea je skupina plesní, ktorá sa prenáša zo zvierat. Plesniam sa darí najmä medzi prstami, odtiaľ sa môžu rozšíriť na dlane. Koža svrbí, páli, tvoria sa pupienky, je červená, olupuje sa. Liečba zahŕňa používanie antimykotík, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni i bez predpisu. Liečiť sa odporúča aspoň 14 dní od vymiznutia príznakov, pretože tieto infekcie sú veľmi tvrdohlavé.
Kontaktný chronický (iritačný) ekzém je najčastejšou formou ekzému, tzv. z opotrebovania. Omnoho častejšie postihuje ženy ako mužov. Príčinou je každodenný opakovaný kontakt s chémiou v domácnosti alebo na pracovisku. Koža najmä na dlaniach, hánkach rúk alebo medzi prstami vysychá a šupinatie. Objavujú sa povrchové prasklinky. Koža hrubne a pri podráždení červenie a svrbí. Vývoj ochorenia je postupný - od suchej kože až k mokvaniu, chrastám a praskaniu kože do krvi.
Plienková dermatitída - enzýmy v stolici a kyselina v moči pokožku dráždia. Teplo a vlhko pod plienkou prispieva k množeniu baktérií a tie napadajú podráždenú kožu. Výsledkom je zapálená, červená, teplá a boľavá vyrážka.
Seboroia nie je ekzémom, avšak jej prejavy sa za ekzém ľahko zamieňajú. Vyskytuje sa najmä na miestach, kde je pokožka bohatá na mazové žľazy, hlavne na čele, vo vlasoch, i na trupe. Z prebytku mazu sa na pokožke rozmnoží kvasinka rodu Malassezia furfur a spôsobí zápal. Ložiská sú začervenané, môžu ale nemusia svrbieť, olupujú sa žlté, lupinám podobné kúsky kože. Pokožka býva extrémne mastná. Pre potvrdenie diagnózy je nutná kultivácia. K liečbe sa používajú predovšetkým antimykotiká vo forme mastí i práškov.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…