ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Čo na popraskané ruky do krvi

Čo na popraskané ruky do krvi

Prečo sa stáva, že nám niekedy popraskajú ruky do krvi? Ako popraskané ruky do krvi liečiť? A dá sa popraskaniu rúk predchádzať?

Čo na popraskané ruky do krvi - kúpele

Príčina popraskaných rúk do krvi je vždy rovnaká - narušená kožná bariéra. K narušeniu dôjde buď mechanicky, alebo pokiaľ je koža oslabená. Aby nedochádzalo k mechanickému poškodeniu oderom, poleptaním alebo poranením, je nutné používať ochranné rukavice. Tiež v prípade, kedy je koža oslabená napr. pri atopickom, kontaktnom alebo chronickom ekzéme, je nutné predchádzať tomu, aby koža bola dráždená. Odporúčanou prevenciou je používanie tzv. bariérových krémov. Existuje ich niekoľko druhov. Mastné, kedy bariéru pred dráždením vytvára tuk, predovšetkým lanolín a masť. Minerálne krémy vytvárajú na pokožke ochranný povlak, napr. zinkový, parafínový. Dimethiconové krémy obsahujú kremíkový mikrofilm. Ich výhodou je úplná vstrebateľnosť do pokožky, dlhodobý účinok a hydratácia - napr. Dermaguard.

Čo na popraskané ruky do krvi?
Vždy záleží na tom, akého typu sú rany, ktoré sa objavili. Pokiaľ boli ruky vysušené tak, že sa objavili mozoľnaté chrasty, ktoré popraskali, musíme najprv uzavrieť rany a následne tvrdé ložiska navrstvenej pokožky silno hydratovať. K uzavretiu rán sa odporúčajú naparené obklady. Ako tekutinu pre obklad použijeme buď v lekárni zakúpené hotové kúpele, alebo si môžeme pripraviť i domáci variant. Skvelý je vývar z ovsených vločiek s trochou olivového alebo kokosového oleja. Hrsť vločiek asi 20 minút povaríme. Po schladnutí prikvapneme niekoľko kvapiek oleja a v sliznatom vývare namočíme gázu alebo sterilnú látku. Tu priložíme na praskliny, cez ňu natiahneme mikroténové vrecko a ruky necháme pariť niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Otvorené praskliny by sa mali zaceliť. Následne musíme chrasty často premazávať, aby sa odlúpili. To môže trvať niekoľko dní.

Iný je postup, pokiaľ je pokožka na rukách mokvavá a krvácanie je skôr z pľuzgierov, zmiešané s tekutinou ktorá tvorí chrasty. V takomto prípade je treba použiť vysúšajúce kúpele. Najčastejšie je odporúčaný slabý roztok hypermangánu, výluh z dubovej kôry, čierny čaj, repík alebo rebríček. Kúpeľ rúk trvá cca 10 minút, potom necháme ruky 20 minút schnúť a znovu opakujeme. Nakoniec je dobré ruky ošetriť čiernou ichtoxylovou masťou. Ta bráni druhotnej infekcii a udržuje pokožku vláčnu.

Je nutné poznamenať, že domáca liečba nemusí viesť k rýchlemu výsledku. Môže viesť i k zhoršeniu, pokiaľ koža na niektorú zložku zareaguje alergicky. Účinnou liečbou sú kortikoidové masti na predpis od kožného lekára. Mastí sa netreba báť, liečba trvá len krátko. Dôležitá je prevencia, aby sa liečba nemusela často opakovať.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…