Čo na atopický ekzém
Najprv si musíme pripustiť, že atopický ekzém je ochorenie vrodené a nevyliečiteľné. Môže zaň porušená signalizácia pokožky. Ta prehnane reaguje na podnety, ktoré zdravému jedincovi nevadia. Atopický ekzém sa prejavuje najmä suchosťou kože v dobe, keď je ochorenie bez prejavov a lokálnymi zápalmi v dobe, keď dôjde k tzv. vzplanutiu choroby. Prvý krát sa atopický ekzém objavuje v detskom veku. Po puberte dochádza k vzplanutiu len málokedy. Stačí ale trochu hormonálnej alebo psychickej nerovnováhy, stres alebo pobyt v záťažovom prostredí a atopický ekzém môže opäť vzplanúť.
Čo na atopický ekzém v pokojnej fáze?
Pri umývaní a sprchovaní: používajte gély a mydlá približujúce sa k PH pokožky 5,5 a ktoré neodmasťujú, ale hydratujú a obsahujú i olejovú zložku. Čím menej prísad obsahujú, tým lepšie. Napr. Epaderm cream, Protopan Shower Oil, Eucerin UreaRepair PLUS, Linola Shower and Wash
Pre hydratáciu: už po niekoľkých hodinách je potrebné pokožku znovu premazať, napr. Epaderm cream, Krém Basic 30, Dr Konrad AD lotio Chronic, Bioderma Atoderm, Eucerin pH5 Hydratačné telové mlieko.
Môžete tiež vyskúšať bariérový krém Dermaguard. Jeho výhodou je nielen účinná hydratácia po dobu až 6 hodín ale po rovnakú dobu tiež oslabenú kožu bráni pred podráždením z vonkajšieho prostredia.
Čo na atopický ekzém v dobe vzplanutia?
Suché a svrbivé ložiská: nepoužívame mastné krémy, ale riešime primeranú hydratáciu pokožky zvlhčujúcimi krémami bez parfumácie , ideálne s dlhšou dobou pôsobenia, napr. Dermaguard, Exomega control, Linola lotion. Pozor na časté umývanie, pokožke neprospieva.
Mokvavé ložiská: používame zinkové oleje a upokojujúce obklady z odvaru z rebríčka. Pre túto fázu je účinnejšie používať lekárom predpísané kortikoidy vo forme mastí, sprejov a pien.