ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je veľmi častou dermatitídou. Nazýva sa tiež ekzémom z opotrebovania. Vzniká postupne, stykom pokožky s rôznymi mydlami, čistidlami, chemikáliami.
Pokožka stráca svoje obranné mechanizmy. Slabne, je suchá, napätá, šupinatá, začervenaná, môže praskať. Najčastejšie sa chronický ekzém prejaví na rukách - na hánkach, dlaniach, na prstoch. Môže sa objaviť tiaž na tvári, v dôsledku častého používania líčidiel, kozmetiky a odlíčovadiel. Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém. Na rozdiel od nich, väčšinou neprechádza do mokvavých fáz. Pri správnej starostlivosti o pokožku nie je nutné tento typ ekzému liečiť pod dohľadom lekára kortikosteroidmi.

Ako sa starať o chronicky narušenú pokožku?
Zásadným krokom je posilnenie a obnova bariérovej ochrannej funkcie pokožky. Doba obnovy je cca mesiac. Pri postihnutí rúk je nutnosťou používať ochranné rukavice alebo bariérové krémy vždy, keď pracujeme s agresívnejšími látkami. Najmä sa jedná o mycie, pracie a čistiace prostriedky, nátery, farby, pri záhradných prácach a pri práci v kuchyni (rastlinné a živočíšne šťavy, kyseliny, škrob). Pokiaľ sa chronický ekzém objavil na tvári, je nutné prestať používať kozmetiku, pokožku obnoviť a potom začať používať len kozmetiku určenú na precitlivenú pleť.
Umývanie a čištenie pokožky: príliš časté mytie nie je u oslabenej pokožky vhodné. Pokiaľ je možné, k umývaniu rúk alebo tváre používame minerálnu alebo dojčenskú nechlórovanú vodu. Voda nesmie byť horúca (vysušuje), ale vlažná. K očisteniu používame neparfumované mycie gély a mydlá s pH 5,5, aby zostala zachovaná prirodzená kyslosť pokožky, napr. Sonett Tekuté mydlo, Linola mycí gél ai. Výhodou je, pokiaľ obsahujú oleje pre hydratáciu (Protopan, A derma). Nepoužívame žiadne solvíny a už vôbec nie kefky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netrieme, ale sušíme jemným poklepom alebo vzduchom. Po osušení vtrieme do pokožky hydratační krém, ideálne bez parfumov (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nie sú odporúčané, pokiaľ neobsahujú i hydratačnú zložku. Na ruky je možné aplikovať i parafínový zábal, ktorý pokožke prospieva. Hydratačné krémy aplikujeme nejmenej každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.
K liečbe chronického ekzému môžeme použiť bariérový krém Dermaguard. Napriek tomu, že ho na pokožke necítite ani nevidíte, vytvára mikrofilmovú bariéru proti väčšine agresívnych látok a plní tak funkciu  ochranných rukavíc. Dermaguard zároveň pokožku účinne hydratuje. Pôsobí až 6 hodín, a to i po umytí, tak že nie je nutné pokožku opakovane hydratovať. Krém nie je mastný ani parfumovaný. Je ho možné použiť na akúkoľvek časť tela, mimo slizníc a očných viečok.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…