ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Chronický ekzém

Chronický ekzém

Chronický ekzém je veľmi častou dermatitídou. Nazýva sa tiež ekzémom z opotrebovania. Vzniká postupne, stykom pokožky s rôznymi mydlami, čistidlami, chemikáliami.
Pokožka stráca svoje obranné mechanizmy. Slabne, je suchá, napätá, šupinatá, začervenaná, môže praskať. Najčastejšie sa chronický ekzém prejaví na rukách - na hánkach, dlaniach, na prstoch. Môže sa objaviť tiaž na tvári, v dôsledku častého používania líčidiel, kozmetiky a odlíčovadiel. Prejavy pokožky sú veľmi podobné iným dermatitídam, ako je kontaktný alergický alebo atopický ekzém. Na rozdiel od nich, väčšinou neprechádza do mokvavých fáz. Pri správnej starostlivosti o pokožku nie je nutné tento typ ekzému liečiť pod dohľadom lekára kortikosteroidmi.

Ako sa starať o chronicky narušenú pokožku?
Zásadným krokom je posilnenie a obnova bariérovej ochrannej funkcie pokožky. Doba obnovy je cca mesiac. Pri postihnutí rúk je nutnosťou používať ochranné rukavice alebo bariérové krémy vždy, keď pracujeme s agresívnejšími látkami. Najmä sa jedná o mycie, pracie a čistiace prostriedky, nátery, farby, pri záhradných prácach a pri práci v kuchyni (rastlinné a živočíšne šťavy, kyseliny, škrob). Pokiaľ sa chronický ekzém objavil na tvári, je nutné prestať používať kozmetiku, pokožku obnoviť a potom začať používať len kozmetiku určenú na precitlivenú pleť.
Umývanie a čištenie pokožky: príliš časté mytie nie je u oslabenej pokožky vhodné. Pokiaľ je možné, k umývaniu rúk alebo tváre používame minerálnu alebo dojčenskú nechlórovanú vodu. Voda nesmie byť horúca (vysušuje), ale vlažná. K očisteniu používame neparfumované mycie gély a mydlá s pH 5,5, aby zostala zachovaná prirodzená kyslosť pokožky, napr. Sonett Tekuté mydlo, Linola mycí gél ai. Výhodou je, pokiaľ obsahujú oleje pre hydratáciu (Protopan, A derma). Nepoužívame žiadne solvíny a už vôbec nie kefky a peelingy. Po umytí pokožku nedrhneme a netrieme, ale sušíme jemným poklepom alebo vzduchom. Po osušení vtrieme do pokožky hydratační krém, ideálne bez parfumov (Protopan, Basic, Epaderm). Mastné krémy nie sú odporúčané, pokiaľ neobsahujú i hydratačnú zložku. Na ruky je možné aplikovať i parafínový zábal, ktorý pokožke prospieva. Hydratačné krémy aplikujeme nejmenej každé 2-3 hodiny a vždy po umytí.
K liečbe chronického ekzému môžeme použiť bariérový krém Dermaguard. Napriek tomu, že ho na pokožke necítite ani nevidíte, vytvára mikrofilmovú bariéru proti väčšine agresívnych látok a plní tak funkciu  ochranných rukavíc. Dermaguard zároveň pokožku účinne hydratuje. Pôsobí až 6 hodín, a to i po umytí, tak že nie je nutné pokožku opakovane hydratovať. Krém nie je mastný ani parfumovaný. Je ho možné použiť na akúkoľvek časť tela, mimo slizníc a očných viečok.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Popraskané ruky do krvi

Popraskané ruky do krvi, popraskaná koža na prstoch a popraskané dlane trápia mnoho ľudí. Toto sú najčastejšie príčiny popraskanej kože na rukách:

Čo na popraskané ruky do krvi

Prečo sa stáva, že nám niekedy popraskajú ruky do krvi? Ako popraskané ruky do krvi liečiť? A dá sa popraskaniu rúk predchádzať?

Druhy ekzémov, diagnóza, liečba

O ekzémoch existujú tisíce strán odborných textov, ktoré pacientom s "nejakým ekzémom" môžu zamotať hlavu. Tu sa pokúsime zhrnúť základnú problematiku kožných ochorení, ktoré laicky nazývame ekzémy. 

Ako sa zbaviť ekzému na tvári

Ekzém na tvári môže mať celý rad príčin od prejavu atopie, cez kontaktné podráždenie až po bakteriálny zápal kože. Pre liečbu je kľúčové poznať, aký druh ekzému na tvári máme.Atopický ekzém v tvári…