ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Atopický ekzém na ruke

Atopický ekzém na ruke

Aby sme mohli úspešne odhadnúť čo na atopický ekzém na ruky používať, je potrebné poznať spúšťač problému. I keď sa jedná o vrodenú poruchu signalizácie pokožky, u každého sa môže prejavovať trochu inak. Existujú dve fázy atopického ekzému. Kľudová a akútna.

Atopický ekzém na ruke 2

V kľudovej dobe je atopická pokožka veľmi suchá. Tým sa stáva tiež ľahšie drážditeľná a svrbiaca. Je treba teda kožu rúk často hydratovať. Omylom je ruky často umývať. Naopak, chlórovaná a upravovaná voda ruky ešte viac vysušuje. Pokiaľ už sa sprchujeme alebo umývame ruky, vhodné sú gély a mydlá bez vôní, neutrálne k PH pokožky a najlepšie tie, ktoré obsahujú oleje alebo ureu. Takých, ktoré spĺňajú tieto podmienky, nie je na trhu mnoho. Za pozornosť stojí rad výrobkov CeraVe, Uriage, Feel Eco alebo Protopan.
Po umytí je ruky potrebné premazávať, a to niekoľkokrát denne. Platia rovnaké  pravidlá ako pre umývacie a sprchové gély. Mastné krémy používajte len keď obsahujú i hydratačnú zložku. Vyššie uvedené rady  výrobkov je možné rozšíriť o značku Epaderm, Dr. Konrad a Dermaguard. Často odporúčaná  bravčová  masť môže byť pre atopika zdrojom podráždenia. Atopický ekzém na ruke väčšinou spúšťa dotyk s dráždivou látkou a živočíšny proteín v masti takým dráždidlom je. Rovnako tak býva atopický ekzém na ruke vyvolaný kontaktom s prachom, zeminou, srsťou, domácou chémiou, rastlinnými a živočíšnymi šťavami, bižutérnym kovom atď. Neobvyklé nie sú dráždivé reakcie na kozmetické krémy a mydlá na ruky. Najčastejšie pokožka reaguje na voňavky a niektoré bylinné či živočíšne zložky, najmä na harmanček a lanolín.

Pretože vyhnúť sa v dennom styku každej dráždivej látke je pre atopika takmer nemožné, lekári odporúčajú používať bariérové krémy. Niektoré vytvárajú mastnú vrstvu, ktorá síce alergén neprepustí, ale ruky zanechávajú mastné otlačky. Zinkové zase vytvárajú  tenkú vrstvičku, ktorá sa rýchlo omyje alebo zotrie. Dobrým riešením je bariérový krém Dermaguard. Účinkuje až 6 hodín a nie je potrebné ho po každom umytí znovu použiť.

Atopický ekzém na ruke v akútnej fáze
Rozlišujeme dva základné prejavy a podľa toho volíme liečbu. Suché alebo mokvavé ložisko. Suché ložisko je začervenené, svrbí, koža šupinkuje, vytvárajú sa na nej pľuzgieriky alebo vrstvy keratizovanej kože, ktorá praská. Pokožku mažte 2-3x denne masťou s obsahom zinku alebo zinkovým olejom.
Ekzém, ktorý mokvá je treba vysušiť. K tomu sa používajú vlažné kúpele rúk  vo veľmi riedenom hypermangáne, čiernom čaji, morskej soli, odvaru z repíka alebo dubovej kôry. Vykonávajte niekoľkokrát denne po dobu zhruba 10 minút. Nakoniec suché ruky namažte masťou s obsahom ichtamolu a navlečte čisté bavlnené rukavice.
Liečime tak dlho, pokiaľ ložiská nezačnú blednúť. Až potom je možné ich začať znovu hydratovať a premasťovať.
Pokiaľ prejavy ekzému neustupujú, je lepšie požiadať lekára o nasadenie kortikoidných mastí.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…