ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Mnoho detí sa rodí so sklonmi k alergii po svojich rodičoch. Môže sa prejaviť napríklad astmou, potravinovou, peľovou alebo kontaktnou alergiou. U niekoho sa prejaví hneď po narodení, u niekoho  až v dospelosti. U malej časti atopikov sa nemusí prejaviť  nikdy, pretože sa so "svojím" alergénom nestretnú. Príkladom je agresívny peľ  ambrózie. Kožné testy ukážu, že testovaný mal problém s jej peľom. Ale pretože jej výskyt v Česku a na Slovensku je obmedzený  na niekoľko miest, nemusí sa s ňou nikdy stretnúť.
Atopický ekzém, príčiny

Atopický ekzém je najčastejším prejavom u atopikov. Je to tým, že pokožka osôb s alergickými dispozíciami  je vrodene suchá, krehká a ľahko sa podráždi.
Atopický ekzém sa prejavuje v rôznom veku rôznymi príznakmi. U dojčiat sa najčastejšie objavuje atopický ekzém na obličaji a na hlavičke. Lupinkovatie  koža na hlave, na lícach a čele sa tvoria suché začervenané fľaky kože. U bábätiek sa objavuje atopický ekzém na ruke a na nohe, najmä v ohyboch. Opäť sa jedná o červené, suché a lúpajúce  sa zapálené ložiská. So stúpajúcim kontaktom s okolím postihuje skôr dlane a oblasť medzi prstami. Atopický ekzém u dospelých sa často objaví na obličaji v okolí pier, okolo očí a na krku.
Čo na atopický ekzém
Pri prevencii používajte na mytie a sprchovanie výrobky s PH okolo 5-6, s hydratáciou a olejovou zložkou. Pokožku je potrebné často premazávať hydratačnými krémami. Pokiaľ môžete, používajte bariérové krémy, ktoré pomáhajú oslabenej pokožke tým, že blokujú prienik dráždivých látok ku koži.
Čo na atopický ekzém v dobe vzplanutia?
Na suché a svrbiace ložiská nepoužívame mastné krémy, ale zvlhčujúce krémy bez parfumácie, ideálne s dlhšou dobou pôsobenia. Dobre hoja zinkové, dechtové a sírne masti.
Mokvavé ložiská: používame napr. zinkový olej a vysušujúce obklady z odvaru z rebríčka, čierneho čaju alebo silno riedeného roztoku hypermangánu. Pre túto fázu je účinnejšie používať lekárom predpísané kortikoidy vo forme sprejov a pien.                                               
Najlepší krém na atopický ekzém
Na trhu je dostatok výrobkov a je potrebné, aby si atopik našiel ten svoj. U výrobkov pre atopikov platí, že čím jednoduchšie zloženie, tým lepšie. Zmierni  sa tým možnosť, že niektorá zložka bude pre kožu dráždivá. Nekupujte ihneď celé balenie, ale vyžiadajte si vzorky. Skúšajte ich na citlivých častiach tela ako je krk či lakťová jamka alebo zápästie, a to niekoľko dní za sebou.
Krém na atopický ekzém pre deti
Pri vyberaní krému pre deti platia rovnaké pravidlá s tým, že krém by mal byť pre deti vyložene určený. Výrobky pre deti majú svoje kritériá, ktoré sú dozorované.
Podľa čoho vybrať prípravky na atopický ekzém
Vyskúšajte najprv  vzorky. Čítajte zloženie. Čím je jednoduchší, tým lepšie. S prírodnými prípravkami opatrne. Rastliny obsahujú desiatky rôznych látok a silice, ktoré nie sú doposiaľ dobre zmapované a atopickú osobu môžu dráždiť. Príkladom je harmanček alebo mesiačik lekársky. Rovnako tak býva dráždivý ovčí tuk lanolín alebo masť. Parfumované výrobky nepoužívajte vôbec.

Dermaguard.

Okamžité riešenie kontaktných ekzémov a vyrážok

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti alergénom
  • Prevencia pred kontaktnými ekzémami, zapareninami, vyrážkami, plienkovou dermatitídou
  • Chráni až 6 hodín, hydratuje, nemastí, nie je parfumovaný

Kúpiť krém

Súvisiace články

Alergia na kov

  Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov…

Svrbenie kože na rukou a nohou

Svrbenie kože na rukách alebo nohách môže mať príčiny rôzne. Od banálneho poštípania hmyzom, popálenia pŕhľavou, cez kožné zápaly, plesne, parazity až k závažným ochoreniam. V zásade sa dá povedať,…

Ekzém na dlaniach

Ekzém na dlaniach sa vyskytuje ako reakcia pokožky na podráždenie. Najčastejšie sa jedná o pracovný ekzém, ktorý vzniká, keď je pokožka zaťažovaná dlhodobo dráždivými látkami, tzv. iritačný ekzém.…

Kontaktná dermatitída

Kontaktnou dermatitídou sa rozumie kožné podráždenie spôsobené kontaktom s nejakou látkou alebo viacerými faktormi. Môže sa jednať iba o podráždenie alebo o alergiu.Častou formou kontaktnej…