ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída

Čo je atopická dermatitída? Atopická dermatitída býva nepresné označenie atopického ekzému. Poďme si laicky prejsť základný slovníček pojmov vyskytujúcich sa v spojitosti s atopiou a dermatitídou.
Dermatitída je názov pre poškodenie kože. Označuje celú škálu ochorení či poškodení. Od slnečného popálenia cez rôzne poleptania, ekzémy až k vírovým, bakteriálnym zápalom a parazitickým ochoreniam kože.

Atopická dermatitída 2

Atopia je označenie pre dedičný sklon k alergii.
Alergia býva zamieňaná s precitlivenosťou. Pri alergii ale reaguje celý organizmus. V krvi sa vytvárajú protilátky na i malý počet molekúl alergénu. Alergik máva problém väčšinou s jedným, dvoma alergénmi, výnimočne s piatimi a viac.
Atopikom je človek s dedičným sklonom k alergii. Atopik môže trpieť astmou, alergiou na potraviny, opuchmi (po bodnutí hmyzom), žihľavkami  a tiež ekzémami.
Atopická dermatitída označuje niekoľko alergických prejavov pokožky. Najbežnejšia je žihľavka, angioedém alebo ekzém.
Alergická žihľavka je najčastejšia reakcia organizmu na potravinu. Po tele vyskáče vyrážka zlievajúca sa v červené a silno svrbiace škvrny.
Alergický angioedém je silný opuch pokožky najčastejšie po bodnutí hmyzom, či po kontakte s niektorými rastlinami. Kože je  začervenaná, môže až praskať napätím a silno svrbieť.
Atopický ekzém je alergický zápal pokožky. Má rôzne prejavy, od suchej a lúpajúcej sa kože po mokvanie.
Atopia sa vyskytuje u 15–20 % detí. Klinicky sa prejaví najčastejšie ako atopický ekzém. U poloviny z nich v prvom roku života, do puberty zhruba u 80 %. Nestáva sa to často, ale občas sa klinické príznaky môžu objaviť až v dospelosti. Tiež sa nemusia prejaviť vôbec.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…