ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Alergia na prach

Alergia na prach

Musíme rozlišovať medzi opravdivou alergiou a precitlivenosťou. Alergia je ochorenie systémové a väčšinou sa týka jedného či dvoch alergénov. Často je pri alergii na prach alergénom bielkovina obsiahnutá vo výlučkoch roztočov. Len jediná molekula tejto bielkoviny dokáže alergika potrápiť. Organizmus reaguje systémovo - bráni sa nielen slzením či kýchaním, ale tiež vyrážkou, niekedy teplotou, bolesťou hlavy, v extrémnych prípadoch dusením, anafylaktickým šokom i smrťou.

Alergia na prach 2

Precitlivenosť nie je alergia. Objavuje sa, niekedy mizne, veľmi záleží na momentálnej kondícii. Podnetov, ktoré môžu podráždiť je mnoho. Srsť a perie, peľ, smog, prchavé chemické látky, plesne atď. Niekedy dotyčná osoba ani nevie, čo ju vlastne dráždi. Testy dokážu odhaliť alergény, ale na precitlivenosť sú krátke.

Alergia na prach i precitlivenosť voči prachu môže mať rôzne podoby. Najčastejšie sú to respiračné problémy ako je kýchanie, kašeľ, "nádcha" a slzenie očí. Alergia na prach i precitlivenosť sa tiež môžu prejavovať na pokožke formou vyrážok, žihlaviek a ekzémov.

Liečba alergie "na prach" patrí do rúk alergológa. Testy odhalia alergén a lekár poskytne účinné liečivo, ktoré je väčšinou na predpis. Jedná sa o rôzne typy inhalátorov a liekov s antihistaminikami či kortikoidy alebo kromony.

Precitlivenosť na prach je možné väčšinou zvládnuť s voľne predajnými liekmi. Dostupné sú rôzne antihistaminika vo forme tabliet a sprejov a nosových kvapiek. Tiež sa odporúča výplach nosných dutín morskou vodou alebo izotonickým soľným roztokom.
Vyhýbať sa konkrétnemu alergénu alebo podráždeniu býva ťažké. Najúčinnejšie je používať respirátor.

Liečba kožných prejavov alergie na prach alebo precitlivenosť  na prach rovnako pozostáva z vyhýbania sa alergénu alebo dráždivej látke. Pre prevenciu je dobré  odporučiť bariérový krém, ktorý izoluje pokožku od prachu a zabráni alergénu kontakt s kožou. Pokiaľ už sa problémy s kožou vyskytnú, liečba je symptomatická - liečia sa prejavy.

Miernejšie prejavy je možné zvládnuť domácou liečbou. Na suchú a šupinatú kožu používame hydratačné krémy s antialergickým zložením. Mastné krémy používame len ak obsahujú i hydratačnú zložku. Miesta, ktoré mokvajú ošetrujeme kúpeľom (repík, hypermangán, čierny čaj apod.) alebo obkladom. Po zhruba 5. minútovom kúpeli necháme pokožku dýchať a neprekrývame ju. Opakujeme niekoľkokrát denne.
Pokiaľ sa príznaky po 2-3 dňoch nelepšia, vyhľadáme dermatológa.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

11 príčin červených fľakov na koži: Čo znamenajú a ako ich riešiť?

Ráno sa prebudíte, podívate sa do zrkadla a… červený fľak na tvári! Čo teraz? Svrbí, páli alebo sa šíri? Pokiaľ sa vám z ničoho nič objavili červené fľaky na koži, nemusíte hneď panikáriť. Je ale…

Vyrážka po celom tele u dospelých: 5 hlavných príčin a liečba

Objavila sa vám vyrážka po celom tele a neviete, čo ju spôsobilo? Najčastejšou príčinou býva alergia, infekcia alebo stres. Ako rozpoznať rôzne typy svrbivých vyrážok a kedy vyhľadať lekára?

Alergia na vodu: Príznaky a 6 najúčinnejších spôsobov liečby

Alergia na vodu alebo akvagénna žihľavka je vzácna kožná reakcia, ku ktorej dochádza po kontakte s vodou. Aké sú jej príznaky a ako sa dá účinne liečiť?

Najlepší krém na atopický ekzém: Testovaný a certifikovaný

Atopický ekzém je zápalové kožné ochorenie, ktoré je bežné u malých detí, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. V prevencii pred jeho vznikom alebo zhoršením hrá dôležitú rolu ochrana pokožky pred…