ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Alergia na prach

Alergia na prach

Musíme rozlišovať medzi opravdivou alergiou a precitlivenosťou. Alergia je ochorenie systémové a väčšinou sa týka jedného či dvoch alergénov. Často je pri alergii na prach alergénom bielkovina obsiahnutá vo výlučkoch roztočov. Len jediná molekula tejto bielkoviny dokáže alergika potrápiť. Organizmus reaguje systémovo - bráni sa nielen slzením či kýchaním, ale tiež vyrážkou, niekedy teplotou, bolesťou hlavy, v extrémnych prípadoch dusením, anafylaktickým šokom i smrťou.

Alergia na prach 2

Precitlivenosť nie je alergia. Objavuje sa, niekedy mizne, veľmi záleží na momentálnej kondícii. Podnetov, ktoré môžu podráždiť je mnoho. Srsť a perie, peľ, smog, prchavé chemické látky, plesne atď. Niekedy dotyčná osoba ani nevie, čo ju vlastne dráždi. Testy dokážu odhaliť alergény, ale na precitlivenosť sú krátke.

Alergia na prach i precitlivenosť voči prachu môže mať rôzne podoby. Najčastejšie sú to respiračné problémy ako je kýchanie, kašeľ, "nádcha" a slzenie očí. Alergia na prach i precitlivenosť sa tiež môžu prejavovať na pokožke formou vyrážok, žihlaviek a ekzémov.

Liečba alergie "na prach" patrí do rúk alergológa. Testy odhalia alergén a lekár poskytne účinné liečivo, ktoré je väčšinou na predpis. Jedná sa o rôzne typy inhalátorov a liekov s antihistaminikami či kortikoidy alebo kromony.

Precitlivenosť na prach je možné väčšinou zvládnuť s voľne predajnými liekmi. Dostupné sú rôzne antihistaminika vo forme tabliet a sprejov a nosových kvapiek. Tiež sa odporúča výplach nosných dutín morskou vodou alebo izotonickým soľným roztokom.
Vyhýbať sa konkrétnemu alergénu alebo podráždeniu býva ťažké. Najúčinnejšie je používať respirátor.

Liečba kožných prejavov alergie na prach alebo precitlivenosť  na prach rovnako pozostáva z vyhýbania sa alergénu alebo dráždivej látke. Pre prevenciu je dobré  odporučiť bariérový krém, ktorý izoluje pokožku od prachu a zabráni alergénu kontakt s kožou. Pokiaľ už sa problémy s kožou vyskytnú, liečba je symptomatická - liečia sa prejavy.

Miernejšie prejavy je možné zvládnuť domácou liečbou. Na suchú a šupinatú kožu používame hydratačné krémy s antialergickým zložením. Mastné krémy používame len ak obsahujú i hydratačnú zložku. Miesta, ktoré mokvajú ošetrujeme kúpeľom (repík, hypermangán, čierny čaj apod.) alebo obkladom. Po zhruba 5. minútovom kúpeli necháme pokožku dýchať a neprekrývame ju. Opakujeme niekoľkokrát denne.
Pokiaľ sa príznaky po 2-3 dňoch nelepšia, vyhľadáme dermatológa.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…

Atopický ekzém u dospelých

Atopický ekzém u dospelých má rovnakú príčinu ako u detí. Jeho prejavy bývajú ale iné a postihujú rozdielne miesta na tele. Príčinou je vrodený sklon k alergii spojený s porušenou funkciou kože. Je…