Alergická reakcia kože
Alergické reakcie kože tvoria dve skupiny ochorenia. Jednorázovú a systémovú. Ako ich rozlíšiť a liečiť si povieme v tomto článku.
Jednorázová alergická reakcia kože môže nastať pri fotoalergickej reakcii. Kombinácia nejakého prípravku (najčastejšie liekov) a slnka spôsobí, že koža sčervenie, opuchne, svrbí, niekedy sa vytvoria pľuzgiere.
Podobne sa prejaví tiež fytofotodermatitída, ktorú spôsobí rastlinná šťava (napr. boľševník, paštrnák, zeler, citrón, figa) v kombinácii so slnkom.
Obe fotodermatitídy sa liečia chladením postihnutého miesta a masťami s nízkym obsahom kortikosteroidov. Fytofotodermatitíde je možné predísť používaním ochranného bariérového krému alebo rukavicami.
Často pokožka reaguje precitlivelo na niektoré látky, ktorých je v súčasnosti cez 3 tisíc. Táto precitlivenosť má päť hlavných foriem a nazýva sa kontaktným ekzémom.
Systémová alergická reakcia kože nastáva, pokiaľ ku nej má jedinec vrodenú, genetickú dispozíciu. Jedná sa najmä o atopický ekzém a kontaktný alergický ekzém, žihľavku a angioedém.
Žihľavka sa môže prejaviť jednak ako reakcia na chlad alebo teplo, jednak ako reakcia organizmu na niektoré potraviny, nápoje, lieky, ale tiež pri strese alebo ochorení. Koža sčervenie, svrbí, objavujú sa drobné pupienky, ktoré sa zlievajú do väčších škvŕn, často sprevádzaný opuchom. U ťažších foriem môže byť žihľavka sprevádzaná dýchavičnosťou, opuchom jazyka, krku. Ľahké formy sa liečia voľne predajnými antihistaminikami, na ťažšie alebo chronické stavy predpisuje lieky lekár.
Angioedém je opuch kože ako dôsledok alergickej reakcie. Vyvolávajú ho podobne ako u žihľavky niektoré potraviny, nápoje, lieky, môže sa objaviť po bodnutí hmyzom. Angioedém sa objavuje často spolu so žihlavkou. Liečba je rovnaká ako u žihlavky. Pri ťažších stavoch sa podáva injekčne hydrocortizon.