ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Alergická reakcia kože

Alergická reakcia kože

Alergické reakcie kože tvoria dve skupiny ochorenia. Jednorázovú a systémovú. Ako ich rozlíšiť a liečiť si povieme v tomto článku.
Jednorázová alergická reakcia kože môže nastať pri fotoalergickej reakcii. Kombinácia nejakého prípravku (najčastejšie liekov) a slnka spôsobí, že koža sčervenie, opuchne, svrbí, niekedy sa vytvoria pľuzgiere.

Podobne sa prejaví tiež fytofotodermatitída, ktorú spôsobí rastlinná šťava (napr. boľševník, paštrnák, zeler, citrón, figa) v kombinácii so slnkom.

Alergická reakcia kože 2

Obe fotodermatitídy sa liečia chladením postihnutého miesta a masťami s nízkym obsahom kortikosteroidov. Fytofotodermatitíde je možné predísť používaním ochranného bariérového krému alebo rukavicami.
Často pokožka reaguje precitlivelo na niektoré látky, ktorých je v súčasnosti cez 3 tisíc. Táto precitlivenosť má päť hlavných foriem a nazýva sa kontaktným ekzémom.
Systémová alergická reakcia kože nastáva, pokiaľ ku nej má jedinec vrodenú, genetickú dispozíciu. Jedná sa najmä o atopický ekzém a kontaktný alergický ekzém, žihľavku a angioedém.
Žihľavka sa môže prejaviť jednak ako reakcia na chlad alebo teplo, jednak ako reakcia organizmu na niektoré potraviny, nápoje, lieky, ale tiež pri strese alebo ochorení. Koža sčervenie, svrbí, objavujú sa drobné pupienky, ktoré sa zlievajú do väčších škvŕn, často sprevádzaný opuchom. U ťažších foriem môže byť žihľavka sprevádzaná dýchavičnosťou, opuchom jazyka, krku. Ľahké formy sa liečia voľne predajnými antihistaminikami, na ťažšie alebo chronické stavy predpisuje lieky lekár.
Angioedém je opuch kože ako dôsledok alergickej reakcie. Vyvolávajú ho podobne ako u žihľavky niektoré potraviny, nápoje, lieky, môže sa objaviť po bodnutí hmyzom. Angioedém sa objavuje často spolu so žihlavkou. Liečba je rovnaká ako u žihlavky. Pri ťažších stavoch sa podáva injekčne hydrocortizon.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…