ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Alergia na kov

Alergia na kov

Alergia na kov patrí k najčastejšej forme kontaktnej alergie. Skôr, než o vrodenú alergiu sa jedná o získanú precitlivenosť voči niektorým kovom, resp. voči niektorej z ich zložiek. Alergia na kov znepríjemňuje život predovšetkým ľuďom, ktorí pracujú v strojárenských dielňach. Druhou častou skupinou postihnutých sú ľudia nosiaci šperky, vrátane piercingov.

Alergia na kov

Najčastejšie kovy spôsobujúce podráždenie

Nikel

Odhaduje sa, že citlivosť voči niklu má asi desať percent ľudí. Nikel nájdeme v nerezovej a chirurgickej oceli, najrôznejších zliatinách, pridáva sa do bežných bižutériových kovov vr. zlata.

Chróm

sa používa k ochrane kovových predmetov pred koróziou. Nájdeme ho v pochromovaných kúpeľňových doplnkoch, vodovodných batériách, na rôznych autodieloch i interiérových doplnkoch.

Meď

sa pridáva do bižutériových kovov, používa na výrobu medeného riadu, je obsiahnutá v mosadzi, z ktorej sa často vyrábajú napr. kľučky alebo mince.

Kobalt

sa v bežnom užívaní objavuje pri farbení skla a keramiky do modrých odtieňov a objavuje sa i v šperkárstve.

Bežné kovové výrobky, ktoré nás môžu potrápiť

Alergie na kov alebo precitlivenosť sa objavuje najmä v mieste kontaktu holej kože s gombičkami nohavíc, prackami a sponami na letných sandáloch alebo hodinkách, u zipsov, pod náramkami, prsteňmi, náušnicami a retiazkami, pri kontakte s kľúčmi, s mincami.

Prejavy alergie a precitlivenosti

Pri vrodenej alergii na kov ľudský organizmus reaguje systémovo. Okrem kožných prejavov môžu nastať i problémy s dýchaním, nevoľnosť, zvracanie, prehánky, bolesti brucha. Alergia na kovy je dokázateľná kožnými testami a postihuje len malú skupinu ľudí.

Kontaktnou precitlivenosťou naproti tomu trpí asi 40 % ľudí. Pri priamom kontakte s alergénom je miesto dotyku začervenané, silno svrbí, môže opúchať, objaví sa vyrážka. Pri neriešení problému sa môžu objaviť pľuzgiere alebo pokožka môže praskať až do krvi. K podráždeniu môže dôjsť i nepriamym kontaktom. Pokiaľ sú vo vzduchu kovové častice, reakcia sa objaví na odhalených častiach tela ako je krk a obličaj.

Alergia na kov môže na rozdiel od precitlivenosti spôsobiť celý rad ochorení. Napr. reakcia tela na amalgámové zubné výplne môže spôsobiť únavový syndróm, svalové bolesti a kŕče, poruchy vnímania a nespavosť. Podobné stavy môžu nastať i po implantovaní rôznych kovových náhrad.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Čo pomáha proti svrbeniu kože – 7 praktických tipov

Trápi vás svrbenie kože a hľadáte spôsob, ako sa ho zbaviť? Existuje rad metód, ako svrbenie zmierniť alebo dokonca zastaviť, a v tomto článku vás zoznámime so 7 najznámejšími. Výber správnej metódy…

Kontaktná alergia

Príčinou kontaktnej alergie je vzniknutá precitlivenosť  kože na nejakú látku alebo situáciu. Veľa o tom vedia napríklad ľudia pracujúci v zdravotníctve. Časté umývanie rúk  a používanie dezinfekcií…

Krém na ekzém

K najčastejším druhom ekzémov patrí atopický ekzém a kontaktný ekzém, ale existujú i ďalšie. Liečba všetkých ekzémov sa sústreďuje prevažne  na prevenciu a na liečbu v prípade tzv. vzplanutia…

Masť na ekzém

Aj keď lekárska veda denne objavuje nové spôsoby pomoci pacientom, čo sa týka ekzémov, ich liečba sa stále obmedzuje na príznaky. Lieči sa postihnuté miesto. Zápal spôsobuje začervenanie, svrbenie,…