Ako sa zbaviť ekzému na tvári
Ekzém na tvári môže mať celý rad príčin od prejavu atopie, cez kontaktné podráždenie až po bakteriálny zápal kože. Pre liečbu je kľúčové poznať, aký druh ekzému na tvári máme.
Atopický ekzém v tvári sa vyskytuje najčastejšie okolo očí, úst a na krku. Najprv sa objavuje v dojčenskom a batoľacom veku. Neskôr môže vymiznúť a objaviť sa znovu v dospelosti. Tu býva spúšťačom stres, toxické prostredie alebo hormonálne zmeny. Objavia sa svrbivé a červené škvrny na vyššie uvedených miestach a predchádzal tomu ekzém v detstve, pravdepodobne sa jedná o atopický ekzém. Liečba atopie patrí do rúk odbornému dermatológovi. Na už viditeľné ložiska ekzému sa predpisujú krémy s kortikoidmi pre skľudnenie. Nasleduje starostlivosť obsahujúca intenzívnu hydratáciu a ochranu kožnej bariéry.
Pokiaľ sa ekzém vyskytuje najmä v okolí úst a očí, nazývajú ju lekári periorálnou dermatitídou. Jedná sa o kontaktný ekzém nealergického pôvodu. Má príčinu v styku precitlivenej pokožky s látkou, ktorá pokožku dráždi. V tvári najčastejšie toto podráždenie spôsobujú kozmetické krémy, masky, púdre, líčidla, odstraňovače mejkapu, mejkap, často tiež suché a prašné prostredie, chlórovaná voda, zle vyžmýkané obliečky alebo napr. roztoče v posteľnej bielizni. Ekzém vzniká väčšinou postupne. Koža býva suchá, šupinková, potom ľahko začervenaná, a nakoniec sa vytvoria lôžka, ktoré sú červené, praskajú alebo sa vytvárajú vodnaté pupienky. Môže dôjsť tiež k nečakanej reakcii, kedy napr. nový kozmetický krém spôsobí podráždenie okamžite.
Kontaktný alergický ekzém sa vytvára v mieste dotyku pokožky s alergénom. Pri liečbe býva zásadné zistiť o aký alergén sa jedná a ten odstrániť. Buď môžeme odstrániť všetko, čo by alergiu mohlo spôsobiť a postupne skúšať v čom sa alergén nachádzal, alebo navštíviť dermatológa, aby urobil testy. V prípade že nie je možné alergén odstrániť, napr. pri práci v prachu, môžeme použiť špeciálny bariérový krém, ktorý zabráni alergénu, aby prenikol do pokožky a spôsobil podráždenie.
Ekzém na tvári môže vzniknúť tiež ako reakcia na mechanické dráždenie kože v kombinácii tepla a potu. Veľmi často sa objavuje v spojitosti s denným nosením rúšok, respirátorov a tvárových masiek. Typicky sa objavuje okolo úst, pod gumičkami, na nose, za ušami. Postihnutú kožu je potrebné dezinfikovať, aby nedochádzalo k sekundárnemu infikovaniu baktériami. Odporúčajú sa zásypy detskými púdrami na zapareniny a časté vetranie zaparených miest. Dôležité je používať tiež bariérové krémy, ktoré pokožku dlhodobo posilňujú a ochraňujú a tiež obmedzujú množenie baktérií.
Ekzém na tvári môže mať tiež bakteriálnu príčinu. V takom prípade sa však nejedná o ekzém, i keď prejavy ochorenia môžu ekzém pripomínať. Erysipel: streptokoková infekcia ekzém pripomína. Sprevádza ho často horúčka, zimnica, nevoľnosť. Koža je červená a bolí. Objavuje sa predovšetkým pri celkovom oslabení organizmu po infekciách. Liečba zahŕňa obklady a antibiotiká.
Ďalšie bakteriálne ochorenie v oblasti tváre je seboroia. Vyskytuje sa najmä na miestach, kde je pokožka bohatá na mazové žľazy, hlavne na čele, vo vlasoch, i na trupe. Z prebytku mazu sa na pokožke rozmnoží kvasinka rodu Malassezia furfur a spôsobí zápal. Ložiská sú začervenané, môžu ale nemusia svrbieť, olupujú sa žlté, lupinám podobné kúsky kože. Pokožka býva extrémne mastná. Pre potvrdenie diagnózy je nutná kultivácia. K liečbe sa používajú najmä antimykotiká vo forme mastí i práškov.