ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Zapareniny u dospelých

Zapareniny u dospelých

Trápi Vás na koži začervenané a podráždené miesto, ktoré svrbí alebo až páli? Jedná sa pravdepodobne o zapareninu. Myslíte si, že zapareniny sú len problémom u detí a batoliat? Nie je to tak, tento problém nás sprevádza celým životom a stačí vždy sa len spotiť a mať na tele nevetrané miesto v kožných záhyboch kde vznikajú zapareniny. U dospelých vznikajú pri sedavom zamestnaní, pri jazde autom alebo iným dopravným prostriedkom, alebo i pri športe. Netrápte sa tým, čo na zapareniny u dospelých platí Vám v niekoľkých bodoch vysvetlíme a zistíte, že zapareninám sa dá ľahko predchádzať v každom veku i pri rôznych situáciách.

Zapareniny u dospelých 2

 

Ako vypadá a kde vzniká zaparenina na tele?
Začervenaná koža a silne podráždená pokožka so sprievodným pocitom svrbenia až pálenia. Najčastejšie vznikajú okolo konečníka, pod pazuchami, okolo  genitálií a v ďalších kožných záhyboch (u žien napríklad pod prsiami). Zapareniny  v trieslach u dospelých sú tiež bežnou záležitosťou. Všeobecne platí, že sú muži k zapareninám náchylnejší než ženy. Možno preto, že sa viac potia. Zaparenina vzniká na miestach, keď sa trie koža o kožu alebo v mieste, kde sa pokožka dostáva do styku s oblečením v miestach, kde sa drží teplo a vlhko. Koža sa totiž spotí a je náchylná na tvorenie zaparenín. V niektorých prípadoch koža mokvá a objavujú sa drobné prasklinky.

Liečba zaparenín u dospelých
V prvom rade je potrebné vykonať riadnu hygienu. Pokožku jemne omyť skôr vlažnou než horúcou vodou. Pokožku očistiť gélom alebo mydlom, ideálne s Ph 5,5. Klasické mydlá a sprchové gély sú veľmi zásadité a narušujú prirodzený mikrofilm pokožky. Pokožku dôkladne opláchneme a osušíme nie drhnutím uterákom, ale jemným poklepaním, alebo necháme uschnúť. Môžeme i ofénovať vlažným vzduchom. Ďalší postup záleží na stave zapareniny. Na ľahkú zapareninu, ktorá je len mierne začervenaná stačí obyčajný detský zásyp alebo bariérový krém na zapareniy Dermaguard. Na červenú, zapálenú a bolestivú kožu je vhodná zinková masť z lekárne, detský púder Aviril, alebo krémy pre deti ako je Rybilka alebo Bepanthen. Pokiaľ je zaparenina mokvavá odporúčajú sa skôr masti obsahujúce ichtamol, napr. Vitella, Pytiol. Tento postup sa opakuje aspoň 2x denne, než sa zaparenina stratí. To väčšinou trvá len pár dní. Pokiaľ sa zaparenina nehojí, je možno infikovaná kvasinkou alebo baktériou. V lekárni je možné kúpiť proti mykotické krémy. V prípade že si nie sme istý či sa jedná o zapareninu, je potrebné navštíviť lekára. Pokiaľ sa zapareniny opakujú, je dôležité staviť na prevenciu. Používať kvalitnú bavlnenú bielizeň, savé autopoťahy, často vetrať. Ako prevencia sa vyplatí používať bariérový krém Dermaguard. Krém sa krásne vstrebáva a už od začiatku cítite, ako sa pokožka ukľudňuje a hydratuje. Ďalším veľkým prínosom je, že krém nie je mastný a necháva pokožku dýchať.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Zaparenie z plienok

Jednorazové plienky prinášajú úľavu v starostlivosti o deti, osoby s inkontinenciou a ležiacich  pacientov. Bohužiaľ, používanie jednorazových plienok býva, vzhľadom k cene, často nedostatočné. To…

Zapareniny na zadku

Zapareniny na zadku sú nepríjemnou a veľmi bolestivou záležitosťou, ktorá nás trápi najčastejšie v lete. Svoje by o tom mohli vyprávať vodiči z povolania alebo cyklisti. Ako presne k zapareniu dôjde,…

Masť na zaparenie u dospelých

Kde sa vyskytujú a ako vypadajú zaparenia u dospelých? Akú  masť na zaparenia u dospelých použiť? Zaparenia  sa u dospelých objavujú najčastejšie okolo  konečníka, genitálií, v podpazuší, u žien pod…

Čo na zaparenie u bábätka?

Zaparenia sú stresujúce pre bábätká  i ich maminky. I keď sa poctivo držíme odporúčanie pediatra a prebaľujeme každé 2 - 3 hodiny, aj tak môže dôjsť k situácii, kedy sa bábätko zaparí. Prvým…