ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Zaparenie z plienok

Zaparenie z plienok

Jednorazové plienky prinášajú úľavu v starostlivosti o deti, osoby s inkontinenciou a ležiacich  pacientov. Bohužiaľ, používanie jednorazových plienok býva, vzhľadom k cene, často nedostatočné. To vedie k zapareniu a k plienkovej dermatitíde.

Zaparenie z plienok 2

Zaparenie alebo alergia?
Klasické zaparenie vznikne, pokiaľ je hygiena nedostatočná. U bábätiek je potreba plienky meniť aspoň 5 - 8x denne, u dospelých aspoň 4x, a u všetkých kategórií vždy po stolici. Aj tá najlepšia plienka nedokáže brániť rozkladu moču, a práve amoniak je hlavnou príčinou podráždenia kože.
Tiež  sa môže stať, že plienková hygiena je robená dostatočne, a napriek tomu pokožka vypadá, ako by trpela zaparením. Rovnako ako u zaparenia je horúca, červená, môžu sa tiež vyskytovať pupienky. Na rozdiel od zaparenia však postihnuté miesta nebývajú v oblasti styku pokožky s močom alebo stolicou. Skôr sa vyskytujú na brušku, na bokoch alebo okolo nohavičiek. Potom sa pravdepodobne nejedná o zaparenie, ale o reakciu na samotnú plienku. Pri ich výrobe sa používajú často bielidlá, ropné látky a lepidlá.
Liečba zaparenia
Nepoužívame čistiace utierky. Zaparenú pokožku omyjeme vlažnou vodou. Sušíme len vzduchom. Suché zaparenie ošetríme podľa stupňa poškodenia. Pokiaľ pokožka nemokvá, stačí použiť detský zásyp s azulénom. Plienku ihneď nedávame, necháme pokožku vetrať čo najdlhšie. Pred nasadením plienky použite krémy vytvárajúce ochranný film, napr. zinkový. U detí od 3 rokov môžete použiť bariérový krém Dermaguard.
Mokvavé zaparenie opláchnete vodou a antiseptickým mycím gélom a nechajte vetrať. Miesto zásypu použite olejové krémy -  Rybilku alebo Imazol. U mokvavého zaparenia je dôležité predísť infikovaniu. Pokiaľ sa to nelepší dlhšie než 3 dni, poraďte sa s lekárom.  
Liečba alergie
Na rozdiel od zaparenia precitlivenosť sprevádza väčšinou svrbenie. Preto červenú a podráždenú pokožku utíšime obkladom z výluhu čierneho čaju. Pokiaľ je mokvavá, kúpeľom v slabo ružovom roztoku hypermangánu. Pokožku necháme osušiť alebo ofénovať vlažným vzduchom. Nemokvavý prejav ošetríme zinkovým krémom alebo hydrokortizónom. Na skľudnenú pokožku môžeme použiť bariérový krém Dermaguard, ktorý zabráni opakovanému podráždeniu. Mokvavý prejav ošetrujeme gélmi  s obsahom dechtu, síry alebo zinku, ktoré ho vysušia.
Pokiaľ je poškodenie pokožky väčšieho rozsahu, svrbenie neustáva, kože sa zhoršuje, je treba navštíviť dermatológa, aby predpísal lieky s kortikoidmi.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Zapareniny na zadku

Zapareniny na zadku sú nepríjemnou a veľmi bolestivou záležitosťou, ktorá nás trápi najčastejšie v lete. Svoje by o tom mohli vyprávať vodiči z povolania alebo cyklisti. Ako presne k zapareniu dôjde,…

Masť na zaparenie u dospelých

Kde sa vyskytujú a ako vypadajú zaparenia u dospelých? Akú  masť na zaparenia u dospelých použiť? Zaparenia  sa u dospelých objavujú najčastejšie okolo  konečníka, genitálií, v podpazuší, u žien pod…

Čo na zaparenie u bábätka?

Zaparenia sú stresujúce pre bábätká  i ich maminky. I keď sa poctivo držíme odporúčanie pediatra a prebaľujeme každé 2 - 3 hodiny, aj tak môže dôjsť k situácii, kedy sa bábätko zaparí. Prvým…

Vyrážka z potu

I keď je pot telu prirodzená tekutina, občas zapotené miesta môžu prinášať problémy nielen vo forme zápachu, ale tiež nepríjemných vyrážok. Aké vyrážky z potu sa môžu objaviť? Ako poznať o ktorú…