ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Čo na zaparenie u bábätka?

Čo na zaparenie u bábätka?

Zaparenia sú stresujúce pre bábätká  i ich maminky. I keď sa poctivo držíme odporúčanie pediatra a prebaľujeme každé 2 - 3 hodiny, aj tak môže dôjsť k situácii, kedy sa bábätko zaparí. Prvým predpokladom správnej liečby je zistiť, či sa u bábätka jedná o zaparenie alebo kontaktní alergii. Obe vyrážky pôsobia na prvý pohľad podobne.

Čo na zaparenie u bábätka 2

Zaparenie čiže intertrigo, sú ohraničené, začervenané až červené, niekedy i mokvajúce plochy, ktoré vznikajú predovšetkým pri nedostatočnej výmene plienok a nedostatočnej hygiene. Objavujú sa prevažne v okolí genitálií a na zadočku, teda tam, kde sa pokožka stretáva s močom a stolicou. Kontaktná plienková dermatitída sa prejavuje tiež červenými plochami podráždenej  kože prevažne v oblasti bokov alebo pásu. Prevažne sa jedná o alergiu na latex v gumičkách, lepidlo na lepiacich páskach, alebo na chlór, ktorým sa plienky bielia.

Čo na zaparenie u bábätka?

Pokiaľ je pokožka zaparená, je treba ju utíšiť. Zadoček a genitálie omyjeme vlažnou vodou a necháme oschnúť. Sušíme jemným poklepom sajúcou bavlnenou látkou, alebo môžeme použiť fén nastavený na vlažný vzduch. Podľa typu poškodenia pokožky volíme voľne predajný krém na zaparenie. Platí že na mokvavé miesta volíme krémy vysušujúce, ako je Aviril krém, detský zásyp, Sudokrém, zinkový olej. Na suché ložiská volíme mastné a hydratačné  krémy ako je napr. Bepanthen alebo Rybilka. Pokiaľ je to možné, ponecháme bábätko v teple bez plienok. Po dobu liečby používame radšej o niečo väčšie plienky s väčším absorpčným jadrom. Zaparenia by mali viditeľne ustupovať už po jednom, dvoch dňoch. Dôležité je zabrániť druhotnej infekcii. Pokiaľ zaparenia neustupujú alebo sa zhoršujú, je na mieste konzultovať s detským lekárom.
V prípade kontaktnej alergie musíme prestať používať plienky, ktoré alergiu spôsobujú. V ľahkých prípadoch suchý zápal pokožky utíšime obkladom z repíka, rebríčka alebo brutnáku či Jarischovým roztokom a potom natrieme zinkovou masťou. Na mokvavý zápal môžeme vyskúšať utišujúci obklad z čierneho čaju a zinkový olej. Problémom kontaktnej alergie je silné svrbenie, ktoré bábätko trápi. Preto, lepšie než domáca liečba, je účinnejšie použiť utišujúce  masti na lekársky predpis.
U kontaktnej alergie je prevencia jediným spôsobom, ako zabrániť opakovaniu problému. Bariérový krém Dermaguard ochráni citlivú pokožku pred pôsobením alergénov až 6 hodín. Nie je vhodný na oblasť genitálií u detí do 6-tich mesiacov.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Zaparenie z plienok

Jednorazové plienky prinášajú úľavu v starostlivosti o deti, osoby s inkontinenciou a ležiacich  pacientov. Bohužiaľ, používanie jednorazových plienok býva, vzhľadom k cene, často nedostatočné. To…

Zapareniny na zadku

Zapareniny na zadku sú nepríjemnou a veľmi bolestivou záležitosťou, ktorá nás trápi najčastejšie v lete. Svoje by o tom mohli vyprávať vodiči z povolania alebo cyklisti. Ako presne k zapareniu dôjde,…

Masť na zaparenie u dospelých

Kde sa vyskytujú a ako vypadajú zaparenia u dospelých? Akú  masť na zaparenia u dospelých použiť? Zaparenia  sa u dospelých objavujú najčastejšie okolo  konečníka, genitálií, v podpazuší, u žien pod…

Vyrážka z potu

I keď je pot telu prirodzená tekutina, občas zapotené miesta môžu prinášať problémy nielen vo forme zápachu, ale tiež nepríjemných vyrážok. Aké vyrážky z potu sa môžu objaviť? Ako poznať o ktorú…