ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Vyrážka z potu

Vyrážka z potu

I keď je pot telu prirodzená tekutina, občas zapotené miesta môžu prinášať problémy nielen vo forme zápachu, ale tiež nepríjemných vyrážok. Aké vyrážky z potu sa môžu objaviť? Ako poznať o ktorú vyrážku z potu sa jedná?

Zapareniny (intertrigo) – ohraničené, červené, niekedy až mokvajúce plochy vznikajúci mechanickým trením kože, nedostatočnou hygienou a potením. Vznikajú na nevetranom mieste v kožných záhyboch. Vyskytujú sa najčastejšie okolo konečníka a genitálií, v podpaží, v trieslach a v ďalších kožných záhyboch (u žien napríklad pod prsiami).

Atletická noha (tinea pedis) je plesňové ochorenie spôsobené zaparením a spórami húb. Postihuje najčastejšie zaparenú kožu medzi prstami na nohách, na vonkajšom okraji chodidla, päte alebo nožnej klenbe. Koža svrbí a objavujú sa vodnaté pľuzgieriky alebo trhlinky. Mykózu možno preniesť z nôh na ktorúkoľvek časť tela, najčastejšie na dlane. Niekedy je k diagnóze nutné urobiť mikroskopické vyšetrenie. Mykóza sa lieči väčšinou prípravkami dostupnými bez predpisu v lekárni. Dôležité v prevencii je striedanie obuvi, časté menenie ponožiek, na verejných kúpaliskách nosiť plážovú obuv. Zabrániť prenosu môže tiež bariérový krém.

Potničky (miliaria) sú relatívne častým ochorením potných žliaz. V tele dochádza k blokáde potných kanálikov  pri pôsobení tepla a vlhka. Pot sa nedostane na povrch kože, ale uniká do pokožky. Existujú štyri základné typy potničiek.

Miliaria crystallina – prevažne u dojčiat sa vyskytujúce nesvrbivé pľuzgieriky cca 1 mm veľké, prevažne na hlave a krku.

Miliaria profunda postihuje prevažne dospelých. Nesvrbiace 1-3 mm veľké biele pľuzgiere naplnené bielym hnisom na trupe a horných končatinách pripomínajú akné.

Miliaria rubra sa vyskytujú často u dojčiat ako svrbivé červené zapálené pupienky alebo pľuzgieriky na obličaji a vo vlasoch. U dospelých sa prejavujú najmä na krku a v hornej časti trupu mimo obličaju a dlaní. Prejavy miliaria rubra môžu byť zamenené za ekzém.

Liečba miliárií spočíva v obmedzení fyzickej námahy a pobytu v teple, používať vzdušný bavlnený odev a bežný pitný režim (veľký príjem tekuín zvyšuje potenie a zhoršuje stav). Pokožku umývať antiseptickým mycím gélom, aby nedošlo k druhotnej infekcii a ošetrovať tekutým púdrom s liehom a cloroxinem na predpis. Doba ústupu cca 2-3 týždne.

U dojčiat nedochádza k prejavom potničiek v dôsledku upchatia potných žliaz, ale pretože ich žľazy ešte nie sú vyvinuté. Pot zostáva dlho na povrchu kože a jemná detská pokožka naň reaguje tvorbou potničiek. Aby pot pokožku nedráždil, možno použiť bariérovú ochranu pokožky.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Zaparenie z plienok

Jednorazové plienky prinášajú úľavu v starostlivosti o deti, osoby s inkontinenciou a ležiacich  pacientov. Bohužiaľ, používanie jednorazových plienok býva, vzhľadom k cene, často nedostatočné. To…

Zapareniny na zadku

Zapareniny na zadku sú nepríjemnou a veľmi bolestivou záležitosťou, ktorá nás trápi najčastejšie v lete. Svoje by o tom mohli vyprávať vodiči z povolania alebo cyklisti. Ako presne k zapareniu dôjde,…

Masť na zaparenie u dospelých

Kde sa vyskytujú a ako vypadajú zaparenia u dospelých? Akú  masť na zaparenia u dospelých použiť? Zaparenia  sa u dospelých objavujú najčastejšie okolo  konečníka, genitálií, v podpazuší, u žien pod…

Čo na zaparenie u bábätka?

Zaparenia sú stresujúce pre bábätká  i ich maminky. I keď sa poctivo držíme odporúčanie pediatra a prebaľujeme každé 2 - 3 hodiny, aj tak môže dôjsť k situácii, kedy sa bábätko zaparí. Prvým…