ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Ekzémy, zapareniny, suchá koža... ...jedno riešenie
Dermatológia Blog

Plienkové dermatitídy u seniorov

Plienkové dermatitídy u seniorov

Dermatitída je označenie pre ochorenia, ktoré postihujú pokožku. V plienkovej oblasti sa jedná najmä o dráždivé prejavy ako sú zaparenia a ekzémy alebo o plesňové infekcie najrôznejšieho druhu. Ochorenia  vznikajú pri nedostatočnej starostlivosti  v plienkovej oblasti. Pri správnom používaní jednorázových plienok sa častosť ochorenia znižuje.

Plienkové dermatitídy u seniorov 2

Bohužiaľ nesprávne pochopenie funkcie jednorázových plienok vedie často k omylu. Tým je predstava, že v plienkach pot, moč i stolice niekam zmiznú. Áno, plienky majú účinné membrány, ktoré čiastočne zabraňujú tekutinám vytekať, ale nedokážu zabrániť rozkladu na látky, ktoré pokožku dráždia. Výrobcovia uvádzajú, ako často je potrebné plienky meniť. U dospelej osoby je to každých 5 hodín a vždy po stolici. Táto prax sa však nedodržuje z dôvodu nedostatočného počtu poisťovňou preplácaných plienok i nedostatku času personálu.
Správnu diagnózu plienkovej dermatitídy by mal stanoviť lekár. Pre laika vypadajú príznaky rovnako. Pokožka je zapálená, červená, páli, svrbí, niekedy mokvá.
Liečba plienkovej dermatitídy u seniorov
Liečba plienkovej dermatitídy u seniorov sa odvíja od správnej diagnózy. Vždy je ale zásadná zvýšená hygiena. Postihnuté miesta je potrebné často vetrať a jemne oplachovať.
Zaparená pokožka býva liečená voľne predajnými krémami s obsahom zinku, zásypmi, hojivými obkladmi a inými prípravkami na zaparenie.
Ekzém ukazuje na neznášanlivosť nejakej látky obsiahnutej  v plienkach. Je treba vyskúšať  iné značky. Ekzém je treba liečiť liekmi na predpis, často kortikoidmi.
Mykózy, najčastejšie z rodu Candida, sa liečia protiplesňovými prostriedkami, väčšinou voľne predajnými.
Dermaguard vytvára na pokožke bariéru medzi kožou a dráždivými látkami, ako je moč, stolica, pot. Pri správnej aplikácii 2 -3x denne dokáže výrazne obmedziť možnosť zaparenia, ekzému alebo mykózy. Neaplikuje sa na pokožku v akútnom stave.

aaa

Dermaguard

Hydratácia a ochrana pokožky pred dráždivými vplyvmi.

  • Krém tvorí na pokožke neviditeľnú dlhodobú bariéru proti dráždivým látkam.
  • Hydratuje, zjemňuje a vyhladzuje pokožku, nemastí, nie je parfumovaný.
  • Chráni až 6 hodín pred voľnými radikály.

Kúpiť krém

Súvisiace články

Plienková dermatitída, liečba

Plienková dermatitída je veľmi rozšíreným fenoménom. Používanie jednorázových plienok u detí, seniorov a postihnutých býva často sprevádzané plienkovou dermatitídou. Povieme, prečo tomu tak je , a…